Dary natury: kora i owoce kruszyny
Kruszyna pospolita to gatunek krzewu, należący do rodziny szakłakowatych, inaczej zwany również szakłakiem kruszyną, troszczyną lub wilczyną. Można go spotkać zarówno w Europie, jak i Afryce, a także w Azji. Zawleczony został do USA i do Kanady. W Polsce jest gatunkiem rodzimym, występującym zarówno na niżu, jak i w niższych partiach górskich. Warto wiedzieć, że roślina ta posiada wiele zastosowań – również leczniczych!
Kora i owoce kruszyny – właściwości
Z kruszyny pospolitej pozyskuje się korę oraz owoce. Posiadają one szereg leczniczych właściwości – między innymi oddziałują zbawiennie na układ pokarmowy, pobudzając wydzielanie żółci, soków trawiennych i perystaltykę jelit. Polecane są osobom z zaparciami, a także mającym problemy z przyswajaniem pokarmów – na przykład ludziom starszym. To jednak tylko część ich właściwości! Zawarte w nich antrazwiązki działają lekko przeczyszczająco.
Zobacz także: kwiaty robinii akacjowej
Warto jednak wiedzieć, że nie można stosować tych produktów przez zbyt długi czas i że istnieje kilka przeciwwskazań. Nie powinny ich przyjmować między innymi kobiety w ciąży i karmiące piersią, jak również osoby z chorymi nerkami czy po operacjach w obrębie jamy brzusznej.
Kora i owoce kruszyny – zastosowanie
Kora oraz owoce kruszyny znajdują zastosowanie przede wszystkim w ziołolecznictwie. Kora kruszyny wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych, dzięki zawartym w niej składnikom: glukofrangulinom, glikozydom antrachinowym, flawonoidom, garbnikom, jak również saponinom.
Sama roślina pełni również funkcje ozdobne – czasem sadzona jest w parkach. Niektóre jej odmiany są szczególnie dekoracyjne – między innymi Asplenifolia (o bardzo wąskich liściach, lekko pofalowanych, które jesienią barwią się na żółto) czy Fine Line (powstała ze skrzyżowania odmiany Asplenifolia i Columnaris, o ciemnozielonych, wąskich liściach, z daleka przypominająca bambus). Niegdyś znajdowała tez zastosowanie do wyrobu węgla na proch strzelniczy (kora), a także do barwienia wełny (owoce lub kora).
Kora i owoce kruszyny – gdzie je kupić?
Kora kruszyny pospolitej pozyskiwana jest wczesną wiosną z gałązek tej rośliny, później suszona i ogrzewana w wysokiej temperaturze lub przechowywana nawet przez rok – zaraz po wysuszeniu mogłaby bowiem spowodować zatrucie. Podobne objawy mogłyby wywołać świeże owoce, dlatego one również muszą być długo suszone, by znaleźć zastosowanie w preparatach ziołowych.
Zobacz także: kwiat bzu czarnego
Gdzie można je kupić? W sklepach internetowych, sklepach stacjonarnych ze zdrową żywnością oraz w aptekach. Produkt nie jest drogi – 50 gramów ziół do parzenia można kupić już za kilka złotych.
Zdjęcia: Frank Vincentz via Flickr