Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury – kora wierzby

Dary natury – kora wierzby

Wierzba jest rodzajem drzewa, krzewu lub płożącej się krzewinki, należącej do rodziny wierzbowatych. Nie rośnie jedynie w Australii i na Antarktydzie – wszędzie indziej można spotkać jakiś jej gatunek, a w Polsce około 30 rosnących dziko. Sama w sobie jest piękna, jednak posiada też znany od wieków skarb – korę. Działa ona leczniczo, więc warto wiedzieć na co dokładnie pomaga i gdzie można ją kupić!

kora wierzby

Kora wierzby – właściwości

Kora wierzby posiada szereg leczniczych właściwości, które wykorzystywane są w ziołolecznictwie od stuleci. Przede wszystkim działa przeciwbólowo na ludzki organizm, dzięki zawartości glukozydów fenolowych. Ich działanie jest jednak znacznie szersze – przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i antybakteryjne. Nic dziwnego, że polecana jest jako świetny, naturalny środek leczniczy przy przeziębieniach czy grypie oraz wszelkiego rodzaju bólach, na przykład migrenowych czy reumatycznych.

Zobacz także: kora brzozy

Kora wierzby świetnie też wpływa na skórę, jako że zawarte w niej garbniki wykazują działanie ściągające i przeciwzapalne. Potrafi również wpływać na układ nerwowy, więc warto ją stosować między innymi w okresie wzmożonego stresu, czy też przy PMS.

kora wierzby

Kora wierzby – pozyskiwanie i zastosowanie

Kora wierzby jest surowcem zielarskim, zbieranym wczesną wiosną. To bardzo istotne, by wybierać właśnie ten okres, jako że wówczas w roślinie ruszają soki, jednak nie zaczyna ona jeszcze kwitnąć. Kora zbierana jest jedynie z młodych, elastycznych i giętkich gałązek – wówczas jest najzdrowsza. Po zebraniu jest suszona – zwykle naturalnie, na przykład na słońcu – a później przetwarzana na przykład na płynny ekstrakt, albo proszek. Można też ją kupić w postaci herbatek do zaparzania, albo w kawałkach, w naturalnej formie. Wówczas służy do powolnego żucia.

Zobacz także: liść brzozy

Kora wierzby znajduje zastosowanie przede wszystkim w lecznictwie i kosmetyce – zwłaszcza jako składnik rozmaitych kremów czy toników, przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej.

Gdzie kupić korę wierzby?

Korę wierzby można znaleźć pod różnymi postaciami w sklepach zielarskich, ze zdrową żywnością czy z naturalnymi kosmetykami. Znajduje się również często w wielkich hipermarketach, jako składnik przeróżnych kosmetyków, albo w dziale ze zdrową żywnością.

Najlepiej jednak zamawiać ją w sklepach internetowych, gdyż wówczas wybór jest największy, a ceny najbardziej atrakcyjne. Nie jest droga, choć dokładny koszt zależy oczywiście od producenta. Może być też składnikiem tabletek ziołowych, więc warto pytać o nią w aptece.