Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury – kwiat lipy

Dary natury – kwiat lipy

Lipa jest drzewem wyjątkowym. Jest w stanie żyć nawet do 1000 lat, co jest rzadko spotykane wśród wielu gatunków drzew. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyna wyjątkowa cecha tego drzewa. Kwiat lipy może mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.

kwiat lipy

Kwiat lipy – właściwości

W skład kwiatów tego drzewa wchodzą bardzo cenne flawonoidy, różnorodne olejki eteryczne oraz związki śluzowe. To właśnie dzięki tym wszystkim składnikom a zwłaszcza związkom śluzowym, kwiat lipy wykazuje się szczególnie dużym działaniem przeciwzapalnym. Działają powlekająco, ochronnie i zmiękczająco na dolegliwości układu oddechowego. Pomagają w łagodzeniu bólów gardła i ostrego kaszlu. Warto spożywać gorące napary z tych liści w trakcie przeziębienia, podczas anginy, w stanach gorączkowych i podczas zapalenia oskrzeli. Również należy podkreślić, że kwiat lipy posiada właściwości moczopędne i napotne. Warto więc stosować taki naturalny środek podczas gorączki lub problemów z pęcherzem. Dzięki stosowaniu liści tego drzewa, można usunąć z organizmu wiele toksyn.

Kwiat lipy – zastosowanie

Lipa na szeroką skale wykorzystywana jest w ziołolecznictwie. Z liści i jej kwiatów przygotowuje się napary. Ponadto, z drewna lipy przygotowuje się również węgiel leczniczy, który podaje się w przypadku biegunek i zatruć pokarmowych. Jak widać, nie tylko kwiat, ale również i drewno lipy ma cenne właściwości lecznicze.

kwiat lipy

Kwiat lipy – kosmetyki

Kwiaty lipy wykorzystywane są w różnych branżach. Dodawane są do preparatów pielęgnacyjnych. Stosowane są w kosmetykach, które przeznaczone są do suchych, słabych i zniszczonych włosów. Pomagają również zwalczać świat i łuszczenie skóry na głowie. Można również samodzielnie w domu przygotować płukankę do włosów z kwiatu lipy, co zdecydowanie poprawi ich kondycję.

Zobacz także: kwiat magnolii

Preparaty, w których składzie znajduje się kwiat lipy znaleźć można zarówno w aptekach, drogeriach jak i w sklepach zielarskich. Na pewno nie będzie problemu z tym, aby taki preparat kupić. Można poszukać również go w różnych internetowych sklepach. Dzięki temu, wygodnie, bez wychodzenia z domu można będzie taki środek zamówić, co wielu osobom się spodoba. Warto wykorzystywać kwiat lipy do celów pielęgnacyjnych i leczniczych.

Zdjęcia: Wikipedia