Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury – kwiaty magnolii

Dary natury – kwiaty magnolii

Magnolia jest rośliną, która w zależności od gatunku może przybierać postać drzewa lub krzewu. Przywędrowała ona do nas z krajów Dalekiego Wschodu gdzie w medycynie chińskiej i japońskiej jest stosowana od wieków. Z rośliny tej wykorzystywana jest jej kora (zobacz także: kora magnolii), jak też barwne kwiaty magnolii oraz pąki kwiatów.

kwiat magnolii

Kwiaty magnolii – właściwości

W tradycyjnej medycynie ludowej pąki kwiatów magnolii bywają wykorzystywane w celu obniżenia ciśnienia oraz w zahamowaniu czynników aktywujących płytki krwi. Doskonale znane są również ich właściwości antyseptyczne i antyzapalne. Kwiat magnolii jest jednym z lepszych środków ziołowych znajdujących szerokie zastosowanie w leczeniu zatok. Stanowi doskonałe wsparcie dla osób cierpiących na stres i bezsenność, – nie uzależnia i łagodzi problemy trawienne.

Uwaga:
Spożycie zbyt dużej ilości kwiatów magnolii może wywołać zawroty głowy oraz oszołomienie i pewną dezorientację.

Kwiaty magnolii – zastosowanie

Kwiat magnolii jest wykorzystywany w ziołolecznictwie i przemyśle kosmetycznym. Znajdziemy go na półkach wybranych aptek i drogerii oferujących naturalne produkty kosmetyczne. Ekstrakt z kwiatów magnolii w korzystny sposób opóźnia powstawanie zmarszczek. Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym jest wykorzystywany w produkcji kremów przeciwtrądzikowych. Dobroczynne oddziaływanie ekstraktu znajduje również zastosowanie w branży fryzjerskiej gdzie jest coraz częstszym dodatkiem do odżywek.

kwiat magnolii

Kwiaty magnolii – pozyskiwanie i przetwarzanie

Pąki kwiatów magnolii są wykorzystywane do przygotowania naparów, odwarów i olejków eterycznych. Na Dalekim Wschodzie praktykowane jest marynowanie płatków kwiatów magnolii lub gotowanie. Ich spożywanie traktowane jest, jako uniwersalny środek na pobudzenie życia seksualnego i uwolnienie od oziębłości płciowej. Spotkamy się także z kwiatem suszonym w formie herbatek.

Zobacz także: herbata lapacho

Gdzie można kupić kwiaty magnolii?

Kwiatów magnolii nie kupimy na pewno w jakiejś pierwszej napotkanej aptece ani słabo zaopatrzonym sklepie zielarskim, możemy je otrzymać za pośrednictwem lekarza specjalisty zajmującego się medycyną chińską. Istnieje również możliwość odnalezienia ekstraktów za pośrednictwem wyszukiwarki internetowej w sklepach oferujących produkty pochodzenia naturalnego.