Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury: kwiaty robinii akacjowej

Dary natury: kwiaty robinii akacjowej

Robinia akacjowa, nazywana również grochodrzewem białym, grochodrzewem akacjowatym lub robinią białą, daje wspaniałe, białe kwiaty, które mają wiele korzystnych właściwości prozdrowotnych.

kwiaty robinii akacjowej, dary natury

Kwiaty robinii akacjowej – działanie i właściwości

Robinia akacjowa, a w szczególności jej kwiaty, nazywane Flos Pseudoacaciae lub Flos Robiniae, są znanym surowcem zielarskim, z uwagi na zawartość olejków eterycznych, cukrów, garbników, flawonoidów, soli mineralnych i kwasów organicznych. Charakteryzują się one działaniem rozkurczowym, moczopędnym i żółciopędnym.

Zobacz także: kwiat jaśminu

Kwiaty robinii akacjowej – zastosowanie

Jednym ze sposobów wykorzystania robinii akacjowej jest uczynienie z niej rośliny ozdobnej. Kwiaty robinii mają wysokie walory estetyczne i dają piękny zapach, dlatego robinia sadzona jest w parkach i alejach.
Same kwiaty po odpowiednim przetworzeniu, są stosowane jako środek leczniczy. Napar z kwiatów robinii akacjowej poleca się dla alergików. Można je wykorzystywać do leczenia stanów zapalnych dróg moczowych i nerek, leczyć nimi uszkodzenia nerek przez trucizny oraz dla pobudzania trawienia. Znajdują zastosowanie przy niewydolności krążenia.

kwiaty robinii akacjowej, dary natury

Pozyskiwanie i przetwarzanie kwiatów robinii

Kwiaty robinii akacjowej pozyskuje się z drzew należących do rodziny bobowatych, które naturalnie występują w Ameryce Północnej, na obszarze USA. Obecnie rozprzestrzeniły się one na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem rzecz jasna Antarktydy.
Drzewa robinii akacjowej mają nawet 25 metrów wysokości oraz luźną, nieregularną koronę. Rosną przez około 30-40 lat, a później ich wzrost ustaje. Drzewa należą do roślin krótkowiecznych – żyją przez około 100-150 lat. Występują raczej w miejscach ciepłych i suchych.
Kwiaty robinii akacjowej są białe, z żółtą plamką na żagielku. Wydają silną woń i tworzą charakterystyczne grona o długości 10-20 cm. Są to kwiaty przedsłupne, a wewnątrz korony kwiatu występuje 10 pręcików, z których 9 jest zrośniętych i jeden pozostaje wolny. Kwiaty zbierane są w pełnym rozkwicie, a następnie suszy się je w miejscu zacienionym i przewiewnym. Tak powstaje susz, stosowany do produkcji naparów i wyciągów.

Zobacz także: kwiat bzu czarnego

Kwiaty robinii akacjowej – ciekawostki

Kwiatostany robinii akacjowej są źródłem produkcji miodu akacjowego. Można je wysmażać i spożywać w postaci konfitur.

Zdjęcia: Archenzo, Brosen via Wikipedia