Dary natury: kwiaty robinii akacjowej
Robinia akacjowa, nazywana również grochodrzewem białym, grochodrzewem akacjowatym lub robinią białą, daje wspaniałe, białe kwiaty, które mają wiele korzystnych właściwości prozdrowotnych.
Kwiaty robinii akacjowej – działanie i właściwości
Robinia akacjowa, a w szczególności jej kwiaty, nazywane Flos Pseudoacaciae lub Flos Robiniae, są znanym surowcem zielarskim, z uwagi na zawartość olejków eterycznych, cukrów, garbników, flawonoidów, soli mineralnych i kwasów organicznych. Charakteryzują się one działaniem rozkurczowym, moczopędnym i żółciopędnym.
Zobacz także: kwiat jaśminu
Kwiaty robinii akacjowej – zastosowanie
Jednym ze sposobów wykorzystania robinii akacjowej jest uczynienie z niej rośliny ozdobnej. Kwiaty robinii mają wysokie walory estetyczne i dają piękny zapach, dlatego robinia sadzona jest w parkach i alejach.
Same kwiaty po odpowiednim przetworzeniu, są stosowane jako środek leczniczy. Napar z kwiatów robinii akacjowej poleca się dla alergików. Można je wykorzystywać do leczenia stanów zapalnych dróg moczowych i nerek, leczyć nimi uszkodzenia nerek przez trucizny oraz dla pobudzania trawienia. Znajdują zastosowanie przy niewydolności krążenia.
Pozyskiwanie i przetwarzanie kwiatów robinii
Kwiaty robinii akacjowej pozyskuje się z drzew należących do rodziny bobowatych, które naturalnie występują w Ameryce Północnej, na obszarze USA. Obecnie rozprzestrzeniły się one na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem rzecz jasna Antarktydy.
Drzewa robinii akacjowej mają nawet 25 metrów wysokości oraz luźną, nieregularną koronę. Rosną przez około 30-40 lat, a później ich wzrost ustaje. Drzewa należą do roślin krótkowiecznych – żyją przez około 100-150 lat. Występują raczej w miejscach ciepłych i suchych.
Kwiaty robinii akacjowej są białe, z żółtą plamką na żagielku. Wydają silną woń i tworzą charakterystyczne grona o długości 10-20 cm. Są to kwiaty przedsłupne, a wewnątrz korony kwiatu występuje 10 pręcików, z których 9 jest zrośniętych i jeden pozostaje wolny. Kwiaty zbierane są w pełnym rozkwicie, a następnie suszy się je w miejscu zacienionym i przewiewnym. Tak powstaje susz, stosowany do produkcji naparów i wyciągów.
Zobacz także: kwiat bzu czarnego
Kwiaty robinii akacjowej – ciekawostki
Kwiatostany robinii akacjowej są źródłem produkcji miodu akacjowego. Można je wysmażać i spożywać w postaci konfitur.
Zdjęcia: Archenzo, Brosen via Wikipedia