Dary natury: liście laurowe
Liście laurowe kojarzą się przede wszystkim z aromatyczną przyprawą, często stosowaną w kuchni. Warto jednak wiedzieć, że liście laurowe, ze względu na właściwości zdrowotne, znalazły także zastosowanie w medycynie ludowej.
Liście laurowe – właściwości i działanie
Liście laurowe, określane również mianem liści bobkowych, bakałarza lub bobkowego ziela, to wysuszone liście z drzewa laurowego (nazywanego również mianem wawrzynu szlachetnego). Roślinę tę można spotkać na południu Europy, w północnej Afryce i zachodniej Azji.
Liście laurowe znajdują zastosowanie przede wszystkim jako kuchenna przyprawa, a także skuteczny preparat leczniczy.
Zobacz także: drzewo laurowe
Wywar i napar z liści laurowych znajduje zastosowanie w leczeniu chorób stawów, oczyszcza organizm z toksyn, a także niweluje dolegliwości cukrzycowe. Ponadto napar laurowy wspiera pracę wątroby, wykazuje także właściwości moczopędne. Napar z liści laurowych zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, poprawiając tym samym procesy trawienne.
Niepodważalną zaletą naparu są także właściwości pielęgnacyjne – preparat doskonale tonizuje skórę, a także łagodzi stany zapalne, dlatego też idealnie sprawdza się w leczeniu trądzika – zarówno u młodzieży, jak i u dzieci. Posiada również właściwości bakteriobójcze oraz grzybobójcze, podobnie jak olejek laurowy, napar jest wskazany w przypadku osób zmagających się z łupieżem oraz chorobami skóry.
Wywar z liści laurowych polecany jest także w leczeniu reumatyzmu i artretyzmu, co ważniejsze, preparat może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.
Liście laurowe wskazane są także w przypadku osób cierpiących na cukrzycę typu II oraz choroby serca i układu krążenia.
Liście laurowe – ciekawostki
W ziołolecznictwie liście laurowe stosowane są także jako skuteczny środek w łagodzeniu objawów zapalenia oskrzeli oraz suchego kaszlu – w tym celu należy położyć wysuszone liście laurowe na piersiach i przykryć suchą, miękką szmatką.
Zobacz także: goździki
Ciekawostką może być także to, że w czasach starożytnych liść laurowy stosowany był do przygotowania wieńców, które zdobiły głowy poetów, władców oraz zwycięzców olimpijskich.
W dawnych wierzeniach liść laurowy traktowano jako talizman, który zapewniał ochronę przed różnymi nieszczęściami.