Dary natury: mesquite z jadłoszynu
Jadłoszyn baziowaty jest gatunkiem drzewa z rodziny bobowatych oraz podrodziny mimozowych, które dorasta do 12 metrów wysokości, posiada gęstą koronę, a z jego pnia i strąków otrzymywana jest guma mesquite oraz proszek. Drzewo to jest rozpowszechnione niemal na całym świecie, choć pochodzi z południowo-zachodniej części USA, z Ameryki Środkowej, Kolumbii i Wenezueli. Różne gatunki jadłoszynu są wykorzystywane na różne sposoby – specjalistom udało się jednak ustalić, że ma on pozytywny wpływ na zdrowie człowieka! Na co dokładnie i co warto jeszcze o nim wiedzieć?
Mesquite – jak jest pozyskiwane i przetwarzane?
Drzewo jadłoszynu jest bardzo twarde i wytrzymałe. W wielu miejscach jest to gatunek inwazyjny, który potrafi nawet zagrozić lokalnym gatunkom roślin. Strąki drzewa mesquite można suszyć i zemleć, w ten sposób tworząc mąkę. Można również przetworzyć ją na gumę, która w niektórych regionach zastępuje gumę arabską.
Mesquite – właściwości?
Mesquite posiada liczne właściwości zdrowotne. Wszystko dlatego, że zawiera dużo błonnika, a także posiada niski indeks glikemiczny. Jest więc odpowiednie zarówno dla osób, które chcą się odchudzać, jak i dla tych, którzy chorują na cukrzycę. Tym bardziej, że proszek mesquite posiada słodki smak – jest więc świetnym dodatkiem do wielu dań, nadającym im doskonałego smaku. Produkty te są również bogate w wapń, cynk, żelazo, magnez i potas.
Zobacz także: chleb świętojański
Mesquite – zastosowanie?
Mesquite może służyć do wyrobu mąki, z której później tworzy się na przykład pyszny chleb lub ciastka o lekko orzechowym posmaku. Jest też świetną przyprawą do wielu różnych dań! Same strąki są zaś wykorzystywane między innymi jako pożywna pasza dla zwierząt, a z drewna wykonywane są podłogi lub meble. Wykorzystywane jest również na opał, ponieważ nie tworzy zbyt wiele dymu.
Mesquite – gdzie można go kupić?
Proszek mesquite może zostać zakupiony między innymi w sklepach internetowych ze zdrową żywnością. Cena również nie jest przesadnie duża – zwykle nieco ponad 20 złotych za 200-250 gramów.
Zdjęcia: yummysmellsca via Flickr, J.M.Garg via Wikipedia