Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury: nalewka z gruszek

Dary natury: nalewka z gruszek

Mimo, że alkohol ogólnie rzecz biorąc nie jest uznawany za zdrowy, lekarze przyznają zawsze, że spożywanie wina w odpowiednich ilościach wpływa pozytywnie między innymi na pracę serca. Podobnie jest z nalewkami, które przyjmowane dla smaku dosyć regularnie, lecz w niewielkich ilościach, posiadają dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Ostatnio coraz popularniejsza staje się nalewka z gruszek – jakie ma właściwości i jak ją wykonać?

nalewka z gruszek, gruszkówka, dary natury

Nalewka z gruszek – działanie

W kwestii alkoholu zawsze najważniejszy jest umiar. Przeprowadzane badania jednoznacznie bowiem wskazują, że umiarkowane jego spożywanie jest dla naszego zdrowia wręcz dobre! Jeśli chodzi o nalewki, zalecana ilość to 40 mililitrów. Nalewka z gruszek posiada wiele zdrowotnych właściwości, płynących przede wszystkim z samych gruszek. To owoce, w których znajduje się szereg witamin, a także cennych minerałów. Jako jedne z nielicznych owoców zawierają ważny dla zdrowia tarczycy jod, a także bor, który poprawia funkcjonowanie mózgu i zdolności do koncentracji. Dzięki wysokiej zawartości potasu gruszki zapobiegają też nadciśnieniu tętniczemu i wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego oraz mięśniowego. Pomagają też uporać się z zaparciami oraz biegunkami.

Zobacz także: nalewka ze śliwek

Nalewka z gruszek – zastosowanie

Nalewka z gruszek polecana jest przede wszystkim na układ moczowy. Nadaje się zwłaszcza na okres zimowy i jesienny, kiedy to przyjemnie rozgrzewa i najlepiej smakuje, a w dodatku działa odkażająco oraz ochronnie na organizm. Z uwagi jednak na swój orzeźwiający smak często jest także spożywana w lecie i na wiosnę. To pyszny dodatek do przeróżnych deserów, jak ciasta czy lody.

nalewka z gruszek, gruszkówka, dary natury

Zobacz także: nalewka z wiśni

Pozyskiwanie i przetwarzanie nalewki gruszkowej

Nalewki z gruszek są raczej proste do wykonania. Przygotowanie gruszkówki wymaga jednak pewnej dozy cierpliwości, ponieważ smak uzyskuje powoli – inaczej jest raczej mdła. Im dłużej gruszkówki mogą go nabierać, tym są lepsze. Maceracja powinna trwać około 6 miesięcy, wysysanie soków około 2 tygodni, a maturacja przynajmniej kolejne pół roku. Najprostszy przepis zakłada wykonanie nalewki z gruszek, spirytusu i cukru, choć można do tej mieszanki dodawać jeszcze inne, aromatyczne składniki, jak wanilia, cynamon czy goździki. Zaczynamy od umycia i pokrojenia gruszek, z których odcinamy jedynie ogonki. Skóra i gniazda nasienne mają się znaleźć razem z miąższem w odpowiednim słoju, który wypełniamy do ¾ objętości. Następnie zalewamy gruszki spirytusem. Po około pół roku nabierania smaku, zlewamy płyn do innego naczynia i zasypujemy cukrem (ćwierć kilo na kilogram użytych owoców), po czym odkładamy na 2 tygodnie. Po tym czasie płyn filtrujemy i zlewamy do butelek, gdzie przez kolejne pół roku dalej dojrzewa.