Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury – nalewka z jałowca

Dary natury – nalewka z jałowca

Nalewka z jałowca była już znana i ceniona w starożytnej Grecji – stosowano ją m.in. w przypadku problemów krążeniowo-sercowych, bólach i zawrotach głowy, zatruciach pokarmowych, a także ostrych i przewlekłych chorobach żołądka, jelit i okrężnicy.

nalewka z jałowca, nalewka jałowcowa

Nalewka z jałowca – działanie i zastosowanie

Jagody jałowca posiadają m.in. właściwości żółciopędne i moczopędne, działają napotnie, pobudzają pracę układu pokarmowego, ponadto wykazują silne działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Podobne działanie wykazuje nalewka z jałowca, którą – nota bene – można przygotować w warunkach domowych.

Zobacz także: nalewka z sosny

Kiedy warto stosować nalewkę z jałowca w celach leczniczych?

a) Przeziębienie – nalewka z jałowca wykazuje działanie odkażające, warto więc zastosować ją podczas infekcji. Niewielką ilość nalewki należy pić dwa razy dziennie po pięć kropli, można ją rozcieńczyć w wodzie. Poza nalewką cenny jest także olejek z jałowca, który warto wykorzystać do aromatycznego masażu lub inhalacji, która pozwoli udrożnić drogi oddechowe, odetkać nos i zwalczyć wirusy.

b) Cellulit – nalewka z jałowca wykazuje działanie moczopędne oraz żółciopędne, dzięki czemu skutecznie pobudza pracę wątroby i nerek, mobilizując organizm do walki z tworzącym się cellulitem – ułatwia oczyszczanie organizmu z toksyn.

Zobacz także: jałowiec

c) Układ pokarmowy – znaczna zawartość garbników i terpenów w owocach jałowca sprawia, że nalewka z jałowca korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego poprzez stymulowanie wydzielania żółci. Niewielka ilość nalewki spożyta po ciężkostrawnym posiłki pozwoli szybciej uporać się z ewentualnymi dolegliwościami, usprawniając proces trawienia.

nalewka z jałowca, nalewka jałowcowa

W jaki sposób przygotować nalewkę z jałowca?

Nalewkę z jałowca należy wykonać z dojrzałych owoców (ewentualnie suszu). Należy pamiętać, że owoce jałowca dojrzewają dwa lata – do celów spożywczo-leczniczych wykorzystywane są ciemnofioletowe owoce.
Standardową nalewkę można wykonać zalewając rozgniecione owoce jałowca spirytusem (szklanka spirytusu na dwie łyżki owoców jałowca), a następnie odstawić na dwa tygodnie w ciemne, chłodne, ale nie duszne miejsce.

Zobacz także: nalewka z gruszek

Po tym czasie nalewkę należy przecedzić i przelać do ciemnej butelki. Można ją stosować przy artretyzmie, problemach z drogami żółciowymi, a także bólach reumatycznych i nerwobólach.
Przygotowując nalewkę na przeziębienie warto użyć większej ilości jałowca i spirytusu, dodatkowo wzbogacając mieszankę łyżką mielonego cynamonu, łyżeczką skórki pomarańczowej, łyżeczką ziela angielskiego, łyżeczką korzenia arcydzięgla oraz cukrem.