Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury: nalewka z morwy

Dary natury: nalewka z morwy

Owoce morwy są znane ze swoich znakomitych, prozdrowotnych właściwości. Nie można jednak zapominać o ich walorach smakowych. Doskonałym wyborem jest np. domowa nalewka z owoców morwy.

nalewka z morwy

Działanie i właściwości nalewki z morwy

Owoce niektórych rachunków morwy są jadalne i z powodzeniem używa się ich do ciast czy win i lakierów. Owoce morwy czarnej i czerwonej są najsmaczniejsze, choć najczęściej nalewki robi się z owoców morwy białej.

Nalewka zdrowotna z owoców morwy zawiera cenne flawonoidy, cukry, taniny i kumaryny. Może być traktowana jako źródło witamin takich jak A, C lub witamin z grupy B. Morwa jest ceniona z uwagi na zawartość kwercetyny, flawonoidu, który ma wpływ na utrzymanie prawidłowej gospodarki węglowodanowej i metabolizmu węglowodanów. W organizmie człowieka powoduje on hamowanie działania enzymu o nazwie reduktaza aldozy, odpowiadającego za syntezę sorbitolu z nadmiaru glukozy. Kwercetyna chroni komórki, DNA i błony komórkowe przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

nalewka z morwy

Zobacz także: nalewka z jałowca

W morwie są też substancje obniżające poziom cukru we krwi i zmniejszające ryzyko rozwoju miażdżycy. Wszystko przez to, że zawiera związek o nazwie DNJ. To alkaloid 1,5-didezoksy-1,5imino-D-sorbitol=1-dezoksynojirimycina. Związek ten rozpuszcza się w wodzie, a jego działanie polega na spowolnieniu rozkładu zawartej w posiłkach skrobi na cukry proste, takie jak glukoza.

Cechą charakterystyczną nalewki z morwy jest delikatny smak i głęboki aromat. Pod względem barwy ma ona kolor mocnej herbaty.

Nalewka z morwy – zastosowanie

Będąc świadomym, jaką skarbnicą naturalnych substancji odżywczych jest morwa, warto sięgnąć po nalewkę domowej roboty na bazie owoców morwy dla wzmocnienia organizmu i odżywienia układu krwionośnego. Dobre efekty uzyskują osoby walczące z cukrzycą lub znajdujące się w stanie przedcukrzycowym, ponieważ nalewka obniża poziom cukru. Powinny ją pić osoby objęte ryzykiem choroby miażdżycowej, jak i te, które chcą zrzucić zbędne kilogramy – przyczynia się bowiem do chudnięcia. Z uwagi na wysokie walory smakowe, nalewkę z morwy można pić również rekreacyjnie, dla przyjemności.

Zdjęcia: B.navez via Wikipedia