Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury: olej tamanu

Dary natury: olej tamanu

Kwasy tłuszczowe to związki, które w niektórych formach są dla naszego organizmu bardzo cenne. W ostatnich latach widać coraz większe zainteresowani nietypowymi olejami. Wśród nich bez wątpienia wymienić możemy olej tamanu, który jest przez wielu określanych jako prawdziwy cud natury.

olej tamanu, drzewo tamanu

Olej tamanu – pozyskiwanie

Olej tamanu jest pozyskiwany przez tłoczenie na zimno wysuszonych pestek owoców drzewa tamanu. Występuje ono w tropikalnych lasach na terenie Azji. Afryki, Oceanii. Owoce są wielkości moreli, mają cienki miąższ oraz dużą pestkę. Po ich zebraniu i otwarciu przez miesiąc suszy się pestki aż uzyskają brązowy kolor i zacznie się wydobywać olej. Ten jaki uzyskamy będzie miał barwę od karmelowej do zielonkawej i płynna formę ma w temperaturze pokojowej.

Zobacz także: olej makadamia

Olej tamanu – właściwości

Cennym składnikiem tego oleju są naturalne flawonoidy, które sprawiają, że olej wykazuje działanie przeciwbakteryjne, kojące, zmniejszające opuchliznę. Olej tamanu ma także nienasycone kwasy tłuszczowe, ich niedobór spowalnia gojenie się skóry i powoduje jej suchość, łuszczenie i stany zapalne. W składzie są fitoterole, które wzmacniają barierę lipidową skóry, łagodzą stany zapalne kumaryny. Olej wykazuje silne działanie przeciwbólowe, zmniejsza opuchliznę, wpływa na lepszą regenerację skóry i poprawia jej gojenie. Skutecznie zwalcza wolne rodniki, grzyby czy wirusy.

olej tamanu, drzewo tamanu

Zobacz także: olej moringa

Dla kogo jest olej tamanu?

Olej tamanu nadaje się do każdego rodzaju cery, ponieważ poprawia leczenie różnorakich dolegliwości skórnych. Polecany będzie do cery tłustej i trądzikowej, ponieważ skutecznie łagodzi stany zapalne, poprawia gojenie skory, likwiduje zaskórniki. Świetnie będzie się sprawdzał między innymi przy trądziku i łojotoku, dlatego w tej sytuacji warto się będzie na to zdecydować. Redukuje widoczność rozstępów i blizn potrądzikowych, co zostało potwierdzone badaniami. Leczy zajady i owrzodzenia. Niektórzy stosują także olej w przypadku łupieżu bądź łuszczycy i wcierają go w skórę głowy.

Zdjęcia: David Eickhoff via Flickr