Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury – olejek cedrowy

Dary natury – olejek cedrowy

Olejek cedrowy jest esencją o silnym zapachu, która w zależności od swej odmiany, pozyskiwana jest z trzech roślin: drewna cedru wirgińskiego, cedru atlaskiego lub liści żywotnika zachodniego. Obecnie otrzymywanie olejku odbywa się w wyniku procesu destylacji parą wodną. Olejek cedrowy wykorzystywany jest od tysięcy lat ze względu na wielorakie właściwości lecznicze, które czynią z niego środek mający szerokie zastosowanie. Olejek cedrowy zawdzięcza swój charakterystyczny zapach zawartości składnika znanego jako cedrol. Jego krople mają lekko żółtawą barwę.

olejek cedrowy

Właściwości olejku cedrowego

W składzie olejku cedrowego znajdziemy bogactwo naturalnych i dobroczynnych dla zdrowia elementów – są to między innymi witaminy z grupy B, E oraz F, liczne minerały oraz mikroelementy. Olejek cedrowy posiada właściwości, które zapobiegają rozwojowi bakterii. Jest to środek działający również przeciwbólowo, wykrztuśnie i przeciwwirusowo. Inhalacje z olejkiem cedrowym pozwalają na znaczną redukcję stresu i napięcia w organizmie, co prowadzi do stanu głębokiego relaksu i uspokojenia.

Zobacz także: ksylitol.

olejek cedrowy

Olejek cedrowy – zastosowanie

Olejek cedrowy jest stosowany zewnętrznie lub jako składnik naparu do inhalacji. W lecznictwie używa się go jako środek przy borykaniu się z grypą, hemoroidami oraz zaburzeniami metabolizmu. To naturalny lek na dolegliwości przewodu pokarmowego takie jak wrzody i nadkwasota, zaparcia oraz różnego rodzaju stany zapalne żołądka. W celu zwalczenia schorzeń górnych dróg oddechowych, olejek cedrowy stosuje się jako składnik preparatów do inhalacji lub nacierania klatki piersiowej. Właściwości antyseptyczne olejku są doceniane w walce z egzemą, łuszczycą oraz łojotokiem. Wykorzystanie olejku cedrowego w kosmetyce pomaga zwalczać problemy z wypryskami, cellulitem, zanieczyszczoną i tłustą cerą oraz łupieżem.

Zobacz także: syrop klonowy.

Gdzie kupić olejek cedrowy?

Olejek cedrowy znajdziemy w sklepach internetowych, sklepach ekologicznych, zielarskich lub tych ze zdrową żywnością. Jego cena jest niezwykle przystępna – za butelkę o pojemności 10 ml zapłacimy w granicach od 6 do 10 złotych.

Zdjęcia: Wikipedia.