Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury – Olejek sosnowy

Dary natury – Olejek sosnowy

Sosna to jedno z najpopularniejszych drzew jakie rosną w Polsce. Z pewnością każdy ją kiedyś widział, ale już nie wszyscy mają świadomość tego jak wielką moc kryje w sobie to wydawałoby się pospolite drzewo. Dosłownie każda część sosny ma wspaniałe właściwości, które chętnie wykorzystywane są w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. A jednym z najchętniej stosowanych produktów tego typu jest olejek sosnowy.

olejek sosnowy, olejek eteryczny

Olejek sosnowy – pozyskiwanie

Olejek sosnowy pozyskuje się w procesie destylacji igieł, szyszek i młodych pędów sosny. W niektórych przypadkach jest także wytwarzany z drewna sosnowego, ale otrzymany w ten sposób olejek ma zdecydowanie gorszą jakość. Powszechna jest także opinia, że najlepszej jakości olejki to te, które pozyskano z drzew rosnących na północy Europy oraz w Azji. Proces destylacji przeprowadza się zwykle wiosną oraz latem.

Zobacz także: Nalewka z sosny

Olejek sosnowy – właściwości

Olejek sosnowy można bardzo łatwo poznać po żywiczym zapachu, który jest bardzo intensywny. Ma on silne działanie antyseptyczne, odkażające oraz wykrztuśne, w związku z czym stosuje się go przy chorobach górnych dróg oddechowych , zapaleniu zatok, ale również w stanach zapalnych dróg moczowych. Olejek sosnowy wpływa również na odporność naszego organizmu, świetnie rozgrzewa, odświeża oraz pobudza.

olejek sosnowy, olejek eteryczny

Olejek sosnowy – zastosowanie

Olejek sosnowy można stosować w kilku różnych postaciach, w zależności od naszych potrzeb. Jedną z najbardziej popularnych jest z pewnością inhalacja, którą można przygotować przez dodanie kilku kropli olejku do miski z gorącą wodą. Wdychając opary pod przykryciem z ręcznika szybko udrożnimy górne drogi oddechowe.

Zobacz także: Syrop z sosny

Wiele osób ceni sobie także gorące kąpiele z dodatkiem olejku sosnowego, które doskonale rozgrzewają nasze ciało gdy borykamy się na przykład z przeziębieniem. W przypadku takich dolegliwości świetnie sprawdzi się również masaż przy użyciu olejku do masażu z dodatkiem olejku sosnowego. Nie tylko podziała na nas rozgrzewająco, ale załagodzi również bóle mięśni czy stawów.

Olejek sosnowy można bez problemu nabyć w aptekach, sklepach zielarskich czy często również w kwiaciarniach. Najprostszym sposobem jest jednak zamówienie olejku przez Internet. Za buteleczkę o pojemności 10 ml zazwyczaj trzeba zapłacić około 6 złotych.