Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury – olejek z drzewa różanego

Dary natury – olejek z drzewa różanego

Drzewo różane ma nie tylko walory estetyczne i pięknie pachnie, ale i pozwala na pozyskiwanie olejku, który posiada wiele pozytywnych dla zdrowia i urody właściwości.

olejek z drzewa różanego

Jak pozyskuje się olejek z drzewa różanego?

Olejek z drzewa różanego otrzymuje się w procesie destylacji rośliny aromatycznej, przy zastosowaniu pary wodnej. Pozyskuje się go z wiecznie zielonego, rosnącego w lasach tropikalnych amazońskiej dżungli drzewa różanego. Ma specyficzny różano-drzewny, korzenno-kwiatowy zapach. W jego składzie znajdują się różne związku chemiczne, m.in.: a-pinene, camphen, benzaldehyde, linalool oxides, a-terpineol, geraniol, neral, geranial, myrcene, limonene, 1,8-cineole, linalool.

Zobacz także: olejek goździkowy

Olejek z drzewa różanego – właściwości olejku

Olejek ma właściwości kojące i łagodzące dla zdrowia i urody. Ożywia, relaksuje i rewitalizuje organizm, jeśli jest dodany do kremów i balsamów antystarzeniowych. Posiada właściwości przeciwzmarszczkowe, wygładza, regeneruje i uelastycznia naskórek. Pozwala na łagodzenie bólów mięśniowych i bólów głowy oraz pobudza tkanki do naturalnej regeneracji. Ma właściwości pozwalające na przywrócenie równowagi i spokoju umysłu, ponieważ stabilizuje centralny układ nerwowy. Co ciekawe, olejek z drzewa różanego ma zapach będący afrodyzjakiem – stymuluje on namiętność i przywraca libido.

olejek z drzewa różanego

Zastosowanie olejku z drzewa różanego

Powszechne jest wykorzystywanie olejku z drzewa różanego w kosmetyce. Jest on dodawany do preparatów anty-age, przeciwdziałających starzeniu się skóry. Można go stosować jako olejek eteryczny do kąpieli, w połączeniu z olejkiem bazowym w musujących kulach do kąpieli lub w soli relaksacyjnej.
Olejek z drzewa różanego doskonale komponuje się z olejkami cytrusowymi, m.in. pomarańczowym czy mandarynkowym. Często wykorzystywany jest w aromaterapii oraz przy masażach relaksacyjnych.
Stosuje się go również w preparatach pobudzających rozwój komórek i regenerujących tkanki, np. w kremach i żelach antytrądzikowych czy w preparatach na blizny.
Olejek można dodać do peelingów, masek relaksacyjnych czy też wykorzystać do moczenia stóp i rąk, dla ich wygładzenia i uelastycznienia.

Zobacz także: olejek migdałowy

Czy można zrobić olejek różany samodzielnie?

Z uwagi na fakt, że prawdziwy, naturalny olejek z drzewa różanego produkowany jest w procesie destylacji amazońskich drzew określonego gatunku, nie ma sposobu, aby zrobić go samodzielnie.

Zdjęcia: plantasonya