Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury: orzechy makadamia

Dary natury: orzechy makadamia

Orzechy makadamia są owocem drzew z rodziny srebrnikowatych – Makadamia, do której należy aż 9 gatunków roślin. Drzewa makadamia rosną dziko w Australii, na nowej Kaledonii i na Sulawesi. Dla smacznych i wartościowych orzechów są uprawiane w Afryce Południowej i na Hawajach.

orzechy makadamia, makadamia

Orzechy makadamia – działanie i właściwości

Wśród całej grupy orzechów, makadamia mają liczne wartości odżywcze i właściwości korzystne dla naszego zdrowia. Orzechy makadamia w smaku są delikatne i maślane. Zawierają najwięcej dobroczynnego tłuszczu ze wszystkich rodzajów orzechów. W większości są to tłuszcze nienasycone. W orzechach makadamia można ponadto znaleźć spore ilości potasu, który odpowiada za regulację poziomu ciśnienia, jak i fosfor, wpływający na mocne kości. Zawierają niacynę, która wspiera poprawne działanie układu nerwowego.

Orzechy makadamia – zastosowanie

Nie tylko w kuchni, ale również w medycynie naturalnej i w kosmetyce orzechy makadamia znajdują swoje zastosowanie. Zapobiegają chorobom cywilizacyjnym, m.in. chorobom serca i cukrzycy. W kosmetyce tłoczy się z nich drogocenny olej. W kuchni natomiast dodawane są do wielu różnych potraw, z uwagi na maślany, orzechowy smak.

orzechy makadamia, makadamia

Pozyskiwanie orzechów i przetwarzanie

Orzech makadamia dojrzewają na drzewie o tej samej nazwie i są z niego zbierane. Z nich można tłoczyć na zimno olej lub spożywać na surowo orzechy. Dodaje się je do potraw i do deserów.

Zobacz także: orzechy włoskie

Przetwory z orzechów makadamia

Głównym sposobem przetwarzania orzechów makadamia jest tłoczenie z nich oleju, ale można je także zmielić i przygotować krem orzechowy o tłustej konsystencji. Warto je podprażyć, aby nabrały bardziej intensywnego smaku. Świetnie współgrają w potrawach owocowych, m.in. z ananasem, morelą, bananem, gruszką, papają czy limonką i kokosem. Łączą swój smak z białą czekoladą. Można je dorzucić do ulubionych ciast – wspaniale wzbogacają smak kruchych ciasteczek maślanych. Pokruszone orzechy można dodać do pieczonych warzyw, np. pietruszki, marchewki, selera czy buraka, albo do mięsa drobiowego i królika.