Dary natury: orzechy włoskie
Orzechy włoskie to owoce drzewa liściastego z rodziny orzechowatych. W Polsce są one pospolicie uprawiane. Orzechy te stanowią bogate źródło wielu cennych składników odżywczych.
Działanie i właściwości orzechów włoskich
Przypominające swoim kształtem i pofałdowaniem mózg człowieka orzechy włoskie dostarczają do organizmu człowieka wiele ważnych substancji. Zawierają wysokie stężenie przeciwutleniaczy, w tym witaminy E, witamin z grupy B, magnez, kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 oraz błonnik. Wpływają korzystnie na kondycję zdrowotną człowieka. Są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które przyczyniają się do obniżenia tzw. złej frakcji cholesterolu LDL. Orzechy dostarczają do organizmu mangan, miedź, a także minerały, które odpowiadają za antyoksydacyjną reakcję organizmu na działalność tzw. wolnych rodników.
Orzechy szczególnie warto spożywać w przypadku chorób sercowo-naczyniowych. Polepszają one funkcjonowanie układu krążenia, zapobiegają wysokiemu ciśnieniu krwi, a zawarty w nich kwas elagowy wspiera układ immunologiczny człowieka i działa przeciwnowotworowo. Orzechy mają łagodne działanie przeczyszczające, a zawarte w nich witaminy i składniki mineralne będą stanowiły doskonały budulec dla mięśni i innych tkanek. Zaleca się spożywanie orzechów włoskich przez pacjentów cierpiących na schorzenia wątroby, z uwagi na korzystny wpływ na metabolizm.
Zastosowanie orzechów włoskich
Drzewo orzecha włoskiego uprawiane jest głównie dla najwyższej jakości orzechów, które nadają się do spożycia bezpośrednio, albo do produkcji cennego oleju orzechowego. Orzechy posiadają także właściwości lecznicze. Co ciekawe, dieta bogata w orzechy włoskie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi.
Jak się pozyskuje i przetwarza orzechy włoskie?
Orzechy włoskie są uprawiane na plantacjach, także i w Polsce, jaki i sadzone w parkach i na skwerach. Można je pozyskiwać z twardych otoczek, w formie skorupy, która kryje orzech pokryty delikatną, brązowawą skórką, nadającą się do spożycia.
Przetwory z orzechów włoskich
Warto spożywać orzechy włoskie w wersji solo, bez żadnych dodatków, a także robić z nich cenny olej orzechowy. W Gruzji popularna jest konfitura z orzechów włoskich. Orzechy nadają się do deserów, ciast, tarty, babeczek, rogalików, czy też do dań głównych. Można z ich pomocą przygotować pierogi z kaszą gryczaną, wszelkiego rodzaju makarony, a także mięsa.