Treść główna

Porady Ciekawostki Decoupage na drewnie

Decoupage na drewnie

Ozdabianie różnych przedmiotów już przed wiekami było czymś całkowicie normalnym, co nie powinno nikogo dziwić. Przez wieki rozwinęły się różne techniki i formy, które miały sprawić, że pewne przedmioty będą się lepiej prezentowały. Jedną z popularnych technik zdobienia jest decoupage. Jest to ozdabianie różnych przedmiotów wykonanych z różnych surowców poprzez naklejanie na nich specjalnych wzorów z papieru, które następnie są zamalowywane lakierem, tak by w ostatecznym efekcie były niewyczuwalne i wyglądały jak namalowane. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tej technice.

decoupage na drewnie

Decoupage i jego historia

Historia tej formy ozdabiania wiąże się z Syberią, gdzie ludzie w ten sposób zdobili groby swoich bliskich już w XII wieku. W Europie technika ozdabiania w ten sposób pojawiła się jednak dopiero w wieku XVIII i przybyła tutaj bezpośrednio z dalekiego wschodu, szczególnie popularna była bowiem w Chinach. Współcześnie jest to technika popularna i znana na całym świecie, wykonywana w różnych technikach w zależności od wykorzystywanych materiałów oraz tego jaki rodzaj surowca się ozdabia.

Decoupage na drewnie

Gdy chodzi o decoupage na drewnie to jest on szczególnie trudny, gdyż ozdabianie drewna może przysporzyć wiele problemów, ze względu na właściwości poszczególnych rodzajów drewna, które się różnią i reagują różnie na pewne produkty chemiczne takie jak klej. Mimo tego forma ta się rozwija i stosowane są do niej różne gatunki drewna. Na elementy drewniane zamiast papierowych ozdób często nanosi się jednak fragmenty innego drewna. Technika ta określana jest słowem intarsja i również jest formą znaną od wielu setek lat. Jest to sposób, na ozdobienie drewna w sposób zdecydowanie łatwiejszy niż rzeźbienie w drewnie, które jest już trudną sztuką.

decoupage na drewnie

fot. CreAtions2007

Wracając do ozdabiania drewnianych przedmiotów, to mamy duże pole do popisu, aby upiększyć nasze wyroby z drewna. Pięknymi kwiatami, motywami roślinnymi lub ludowymi możemy ozdobić drewniane ramki lub ramy luster, skrzynki i pojemniki ozdobne na chusteczki, krzesła i inne meble z drewna. Technice decoupage poddać także można drewnianą biżuterię – korale, kolczyki czy bransoletki.

Decoupage, czyli DIY

Sam decoupage w wielu przypadkach na podstawowym stopniu zaawansowania można wykonać własnymi możliwościami w domu. Większość stosowanych materiałów mamy bowiem dostępnych w każdym gospodarstwie domowym. Chodzi tutaj o takie elementy jak: nożyczki, papier, klej vikol, białko jajka, noż do tapet, waciki, chusteczki czy żyletki. Techniką decoupage można więc zdobić nawet bez konieczności inwestowania w specjalistyczny sprzęt. Jeśli chodzi o to co możemy ozdobić tą techniką w swoim domu to można tutaj wspomnieć wiele pojedynczych przedmiotów o wyglądzie bardzo prostym. Wszelkie elementy drewniane, metalowe czy plastikowe mogą zostać uzupełnione o tego rodzaju ozdoby, które sprawią, że wszystko będzie wyglądało żywiej. Technika decoupage ma bowiem to do siebie, że większość ozdób jest barwnych.

decoupage na drewnie

fot. john bonham2

Oczywiście wielka popularność tego typu ozdób sprawiła, że również rynek poszedł w tym kierunku. Znajdziemy w tej chwili specjalistyczne sklepy dla artystów, gdzie oferowane są profesjonalne narzędzia do wykonywania ozdób tą techniką. Znajdziemy tam specjalnie przygotowane nożyczki, noże, profesjonalne kleje a także gotowe zestawy ozdób. Praktycznie w każdym dużym mieście znajdziemy już sklepy z takimi przedmiotami, nie jest to więc rynek zamknięty czy też ograniczony.

Istnieją również profesjonalni artyści, którzy oferują pracę w zakresie Decoupage i wykonują ozdoby na zamówienie. Warto z nich skorzystać jeśli chce się w ten sposób ozdobić swoje rzeczy, lecz nie posiada się zdolności manualnych.