Dereniówka – nalewka dereniowa
Czy wiesz, że nalewka dereniowa, tzw. dereniówka znana jest ze swoich właściwości leczniczych? Choć częściej spotyka się z docenianiem jej ze względu na walory ozdobne, to w wielu miejscach na świecie wykorzystuje się jej właściwości lecznicze. Dereń jadalny posiada bowiem właściwości antyseptyczne. Dodatkowo zawiera on witaminy: A, P oraz C. Medycyna ludowa uważa dereń za znakomity lek przeciwgorączkowy.
Dereń jadalny
Właściwości lecznicze derenia jadalnego są doceniane już od dawna. Medycyna ludowa doceniła owoce derenia przede wszystkim dlatego, że posiadają one mnóstwo pierwiastków mineralnych (takich jak żelazo, wapń, potas, miedź, mangan, fosfor i inne). Są także źródłem wielu cennych witamin, a oprócz tego zawierają beta-karoten, pektyny, kwasy organiczne i garbniki.
Lecznicze właściwości nalewki dereniowej
Picie nalewki dereniowej ma korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dawniej leczono nią szkorbut. Zawiera antyoksydanty oraz dużą ilość witamin. Okazuje się bardzo pomocna przy rozmaitych przeziębieniach oraz przy grypie. Jej regularne zażywanie wzmacnia nasz organizm.
Medycyna niekonwencjonalna wykorzystuje owoce derenia do łagodzenia migren, a także w celu kojenia bólu i przynoszenia ulgi w przypadku dolegliwości reumatycznych oraz przy artretyzmie. Zawarte w owocach derenia antocyjany działają przeciwnowotworowo, a także skutecznie zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych w organizmie. Jest on także pomocny w chorobach nerek i dróg moczowych, działa bowiem moczopędnie i tym samym poprawia ich funkcjonowanie. Oprócz tego stosuje się go na dolegliwości żołądkowe. Działa bowiem ściągająco i przeciwzapalnie. Zawiera w swoim składzie kwasy organiczne, fitoncydy oraz garbniki, przez co wykazuje właściwości zapierające. Pomaga osobom, które zmagają się z otyłością i nadwagą, ponieważ stabilizuje niewłaściwą przemianę materii. Warto także wiedzieć, że owoce derenia zawierają żelazo. Z tego powodu są polecane osobom chorującym na anemię oraz kobietom, które zbyt obficie miesiączkują.
Zdjęcia: CarTick via Wikipedia