Treść główna

Porady Ciekawostki Dom drewniany czy murowany?

Dom drewniany czy murowany?

Jeżeli zdecydowaliśmy się wybudować dom, to zapewne zastanawiamy się nad odpowiednim wyborem danego domu. Lepszy będzie dom murowany czy też drewniany? Zazwyczaj jesteśmy przyzwyczajeni do domów murowanych, to nasza tradycja od wielu lat, rządzą nami stereotypy, że dom drewniany nie posiada silnej konstrukcji, gdyż na logikę biorąc mur zawsze jest silniejszy aniżeli drzewo. Jednak czy naprawdę tak jest?

dom drewniany czy murowany

Szybkość budowy

Jeżeli decydujemy się na dom drewniany, to zapewne przyciąga nas nie tylko wizualność czyli piękno tak wykonanych konstrukcji, ale i czynniki zdrowotne oraz szybkość budowania konstrukcji. Domy drewniane buduje się od 4,8 tygodni do maksymalnie 3 miesięcy. Jest to niewątpliwie ogromna zaleta budowania domów z drewna w porównaniu z domami murowanymi, na które trzeba czekać co najmniej rok lub znacznie dłużej w zależności od złożoności projektu.

dom drewniany

Ogrzewanie i materiały budowlane

Z kolei zaś domy murowane wiodą prym w ogrzewaniu, co prawda wolno się nagrzewają, jednak utrzymują ciepło przez długi czas w porównaniu do domów drewnianych, w których to ciepło momentalnie się rozprzestrzenia, jednak również szybko się ulatnia. Zaś materiały do wykonania domów murowanych są łatwo dostępne, a materiały w tym konkretny rodzaj drewna do domów szkieletowych jest ciężko dostępny.

Przebudowa domu

Z kolei szybciej i łatwiej przebudujemy dom z drewna aniżeli murowany. Domy drewniane posiadają o wiele mniejszy ciężar ciała aniżeli domy murowane, przez co znacznie tańszy jest do wykupienia fundament domu jak i też o niższej kwocie będzie transport materiałów na budowę oraz na budowie.

Technika budowania

dom murowany

Domy murowane budowane są w powszechnie znanej technologii, przez co łatwiej je wykonać aniżeli domy szkieletowe, które nadal nie są na tyle popularne. Przez co łatwiej jest o fachowca, która zna technikę budowania domów murowanych, a trudniej o takiego, który znakomicie opanował zasady przestrzegania w tworzeniu konstrukcji drewnianej i obrabiania drewna. Natomiast domy budowlane będą miały przewagę ekologii oraz znamiennego, zdrowotnego wpływu na organizm ludzki, czym już domy murowane pochwalić się nie mogą.

Jednak powróćmy do pytania zadanego na początku tego tekstu. Czy dom murowany będzie posiadał silniejszą konstrukcję aniżeli dom drewniany? Tak, w domu murowanym będziemy mieć trwałą konstrukcję, która będzie znacznie bardziej odporna na różnego rodzaju usterki. Natomiast domy drewniane posiadają słabszą konstrukcję, która jest w znacznie mniejszym stopniu odporna na usterki, jak i złe użytkowanie czy też warunki atmosferyczne. Zapewne oba rodzaje domów posiadają zarówno sporo zalet, jak i wad. Najważniejsze jest, by wybrać rodzaj domu, który nam najbardziej będzie odpowiadał. To my mamy w nim mieszkać, więc istotne jest, abyśmy się w nim znakomicie czuli.