Treść główna

Porady Ciekawostki Domy energooszczędne – zalety i wady

Domy energooszczędne – zalety i wady

Coraz większa świadomość ludzi w zakresie ochrony środowiska i ich ekologiczne podejście do życia powodują, że domy energooszczędne są coraz bardziej popularne. Nowoczesne technologie w budownictwie pozwalają maksymalnie podnieść komfort i wygodę życia w takich domach. Dowiedz się jakie są zalety i wady budowy domu energooszczędnego.

domy energooszczędne

Zalety budowy domu energooszczędnego

Budowa takiego domu ma wiele zalet. Główną jest niski koszt ogrzewania i eksploatacji takiego budynku. Odpowiednio dobrane ogrzewanie i właściwe ocieplenie domu pozwalają na zminimalizowanie kosztów użytkowania. Jeżeli nawet po jakimś czasie zdecydujemy się na sprzedaż takiego domu, to bardzo dużo zyskamy, ponieważ tego typu budownictwo ma większą wartość rynkową. Nie ma więc obaw, że kiedykolwiek na tym stracimy. Nowoczesny styl budowania jest zawsze w cenie, a osoby posiadające takie domy wpisują się w modny trend proekologiczny.
Innowacyjne rozwiązania pozwalają także na znaczne obniżenie złego wpływu na środowisko naturalne. Nowoczesne budynki budowane są tak, aby w jak najmniejszym stopniu ingerowały w naturę.

domy ekologiczne

Domy energooszczędne i ich wady

Niestety domy energooszczędne posiadają również wady. Przede wszystkim może odstraszyć dużo wyższy koszt już na samym początku. Dobór odpowiedniego projektu oraz działki może być kosztowniejszy niż w przypadku budowy domu w tradycyjnej technologii. Przeważnie projekt jest robiony na zamówienie. Znalezienie odpowiedniej działki może pochłonąć sporo czasu i pieniędzy. Oczywiście materiały, z jakich zostanie wybudowany taki dom również muszą być najwyższej, jakości, a co za tym idzie cena takich materiałów będzie odpowiednio wyższa (zwłaszcza jeśli marzymy o domu ekologicznym). Co więcej, same materiały to nie wszystko, również ekipa budowlana powinna znać się na tego typu budownictwie i posiadać odpowiednie doświadczenie. W tej sytuacji musimy się liczyć z tym, że wyspecjalizowana ekipa będzie wymagała wyższego wynagrodzenia.

Decydując się na budowę domu energooszczędnego nie mamy zbyt dużego pola do popisu, jeżeli chodzi o kształt budynku i rozkład pomieszczeń. W tego typu technologii bryła budynku musi być jak najbardziej prosta i zwarta, aby optymalnie ograniczyć zużycie energii. Również rozkład pomieszczeń musi być jak najbardziej prosty i funkcjonalny.
Zanim podejmiemy decyzję, jaki dom chcemy wybudować, warto się zastanowić nad domem energooszczędnym. Wysoki koszt budowy takiego domu szybko się zwraca w postaci taniego użytkowania budynku.

Zobacz także: Domy z drewna a ochrona środowiska