Domy z drewna a ochrona środowiska
Budowanie domów z drewna staje się coraz bardziej popularne. Wielu osobom może wydawać się, iż takie postępowanie wymierzone jest przeciw środowisku, korzysta się bowiem z jego naturalnych zasobów i wycina lasy. Znawcy mają jednak zupełnie inne zdane i wręcz zachęcają do stawiania drewnianych domów.
Chociaż wycinanie lasów może mieć naprawdę negatywne skutki, okazuje się, że drewno jest surowcem na tyle odnawialnym, że nie istnieje ryzyko jego braku. Zwraca się uwagę także na ogólną dostępność tego naturalnego budulca, co odróżnia go od chemicznie produkowanych tworzyw sztucznych. Co więcej ostatnie badania wskazują, że powierzchnia lasów w Polsce wzrasta, więc drewno będzie jeszcze bardziej dostępne.
Ekologiczne budownictwo
To jednak nie wszystko, ponieważ istnieje więcej czynników przemawiających za tym, że budowa domów drewnianych jest zgodna z zasadami ochrony środowiska. Każdy z nich związany jest z tym wspaniałym surowcem, którym jest drzewo. Po pierwsze, zwraca się uwagę na jego zdolności do pochłaniania szkodliwego dwutlenku węgla z atmosfery. Oczywiście, wolno rosnące drzewa również tak działają, chodzi jednak o to, że nawet wycięte, użyte do celów budowlanych drewno pomaga oczyszczać atmosferę. Dodatkowo eksperci podkreślają, że drewno jest surowcem całkowicie odnawialnym, można go również wykorzystać ponownie.
Surowce odnawialne
Okazuje się jednak, że jest jeszcze jeden argument, przemawiający za budową domów drewnianych, choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Drzewa i wykonane z niego produkty są niezbędną i konieczną podstawą ochrony naszego środowiska. Jeżeli naturalne zasoby w postaci drzew zmniejszają się, oznacza, że coraz więcej wykorzystuje się ich na przykład w przemyśle budowlanym. Nie można jednak dopuścić do sytuacji, w której zasoby te będę się radykalnie zmniejszać. Aby temu zapobiec nieustannie zalesia się nowe tereny, powodując tym samym tak zwane odnawianie zasobów. Co to oznacza w praktyce? Im więcej drzew będzie wykorzystywanych do budowy domów, tym więcej sadzonych musi być lasów. To logicznie wytłumaczalne, a eksperci cały czas podkreślają taką zależność.
Jeżeli decydujemy się na budowę domu, a zależy nam na ochronie środowiska, warto zdecydować się na jak najbardziej naturalny surowiec, w pełni odnawialny i walczący między innymi ze zbyt dużym stężeniem dwutlenku węgla.