Treść główna

Porady Ciekawostki Drabina drewniana – modele, wykonanie i konserwacja

Drabina drewniana – modele, wykonanie i konserwacja

Jednym z najczęściej wykorzystywanych sprzętów pomocniczych jest bez wątpienia drabina. Znaleźć można ją w większości domów. Przydaje się wówczas, kiedy trzeba coś powiesić, pomalować lub przyciąć na znacznej wysokości. Drabinę z powodzeniem można wykonać samodzielnie. Warto jednak najpierw wiedzieć, jakie rodzaje drabin są obecnie dostępne i jakie narzędzia są potrzebne, aby ten rodzaj sprzętu zrobić.

drabina drewniana

Modele drabin

Dwa najbardziej popularne modele drabin to drabina:

  • rozstawna;
  • przystawna.

Ta pierwsza idealnie sprawdza się w przypadku warunków domowych. Takie drabiny dzieli się na rozkładane oraz wysuwane, które są niezastąpione wówczas, kiedy wspiąć trzeba się na wysokość co najmniej trzech metrów. Z drabiny przystawnej skorzystamy tylko wtedy, kiedy oprzemy ją o coś, na przykład o ścianę lub drzewo. To klasyczna drabina składająca się z belek, które połączone zostały szczeblami.

Zobacz także: lampion z drewna – zrób to sam

Z jakiego drewna zrobić drabinę?

Na drabinę najlepiej nadaje się drewno sosnowe. Warunek jest jednak jeden: na jego powierzchnie nie mogą znajdować się niewielkie nawet sęki. Trzeba pamiętać, że mogą one w trakcie użytkowania wypaść, a to może skutkować utratą przez drabinę stabilności.

drabina drewniana

Konserwacja i ochrona drabiny z drewna

Drabina drewniana wymaga odpowiedniej konserwacji. Sięgać należy wyłącznie po bezbarwne środki konserwujące. Drabin z drewna nigdy nie można malować środkami barwiącymi. Zakryją one bowiem ewentualne pęknięcia, co może negatywnie odbić się na bezpieczeństwie korzystania z drabiny. W przypadku drabiny używanej na zewnątrz, należy postawić na środki konserwujące z górnej półki.

Zobacz także: stojak na wino – zrób to sam

Drabina z drewna – wykonanie krok po kroku

Drabinę można bez trudu przygotować samodzielnie. Prace rozpoczynają się od zakupu dobrej jakości drewna. Im będzie mocniejsze, tym większy ciężar uniesie drabina. Następnie przycinamy przy pomocy piłki belki oraz szczebelki na pożądaną długość. Szczebelki przybijamy do belek, wykorzystując do tego celu gwoździe o właściwej długości. Pozostaje już tylko polakierować drabinę, aby była odporna na działanie wilgoci i mogła w idealnym stanie posłużyć przez naprawdę długi czas.