Treść główna

Porady Ciekawostki Drewniana konstrukcja dachu – więźba dachowa

Drewniana konstrukcja dachu – więźba dachowa

Więźba dachowa jest swego rodzaju szkieletem dachu, który przenosi i pochłania obciążenia z pokrycia. Jest ona wykonana z drewna – a dokładniej, z określonych rodzajów tarcicy – i z uwagi na wielkie znaczenie, jakie posiada, koniecznie musi spełniać normy określone w przepisach i zasadach sztuki ciesielskiej. Konstrukcja dachu składa się z wiązarów dachowych, na których spoczywa pokrycie dachowe – odbywa się to za pośrednictwem łat, czyli sortymentów drewnianych przypominających swoim rozmiarem wąską deskę.

drewniana konstrukcja dachu, więźba dachowa

fot. IDVMedia

Więźba dachowa – rodzaje

Więźby dachowe nie są jednorodnymi konstrukcjami – wyróżnić można kilka ich typów, a to, na który z nich zdecydujemy się w konkretnym wypadku zależy od wielu czynników – planowanego kształtu dachu, wielkości budynku czy jego przeznaczenia – między innymi tego, w jakim celu zamierzamy wykorzystywać poddasze.

Więźba krokwiowa i krokwiowo-jętkowa

Najważniejszymi i najczęściej chyba spotykanymi rodzajami więźb są krokwiowa i krokwiowo-jętkowa. Na tę pierwszą składają się pary krokwi zbiegających się w kalenicy, które jednocześnie tworzą podstawę więzarów. Ten drugi typ jest niezwykle podobny do pierwszego – z tym, że w celu wzmocnienia całości konstrukcji stosuje się jętki, czyli poprzeczne belki łączące krokwie. Zaletą takiego rozwiązania jest duża prostota i niezawodność, a także możliwość zagospodarowania całości poddasza. Jeśli chodzi o wady, wspomnieć należy z pewnością o niewielkiej rozpiętości dachu – sięgającej maksymalnie do 7 metrów przy typowym wykonaniu – oraz wymaganej dużej spadzistości.

drewniana konstrukcja dachu, więźba dachowa

fot. wikipedia

Więźba płatwiowa

Innym typem więźby jest więźba płatwiowa – nazwę swoją bierze od poziomych, biegnących równolegle do kalenicy belek, które stanowią oparcie dla krokwi. Ten rodzaj więźby wybrać powinniśmy, jeśli zależy nam na dużej rozpiętości dachu bądź jego niewielkim spadku. Poza tym, wyróżnić możemy także więźby z więzarów kraterowych, które przy niewielkiej ilości potrzebnego drewna zapewniają sztywność konstrukcji oraz więźbę wieszarową.

Gatunki drewna na więźbę

Nie tylko konstrukcja więźby ma wpływ na bezpieczeństwo i wytrzymałość domu. Ogromne znaczenie ma bowiem również to, jakie gatunki drewna wykorzystamy do wzniesienia więźby. Warto pamiętać, że nie każde drewno do budowy domu nadaje się tak, jak inne gatunki. Najlepsze efekty daje wykorzystanie drewna sosnowego i świerkowego. Wszystko to dzięki właściwościom tych gatunków – ich drewno jest bowiem miękkie i nie sprawia problemów przy obróbce, do której wystarczą podstawowe maszyny stolarskie, a przy tym charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Drewno, które wykorzystamy do budowy więźby dachowej koniecznie powinno posiadać określone parametry – musi być klasy nie niższe, niż K 27, a jego wilgotność nie może przekraczać dwudziestu procent. Bardzo ważne jest także odpowiednie zaimpregnowanie użytej do więźby tarcicy oraz zabezpieczenie jej przed ogniem.

Pokrycie dachowe

Dopiero na skończonej więźbie położyć można pokrycie dachowe, które będzie chronić dach przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Może to być drewniany gont czy granica, a także strzecha – którą wykonać można z trzciny, słomy czy nawet wodorostów – a także kamienny łupek. Jeśli chodzi zaś o sztuczne pokrycia, warto wspomnieć o dachówkach, papie czy blasze dachowej.