Treść główna

Porady Ciekawostki Drewniana podłoga w łazience – czy to się sprawdzi?

Drewniana podłoga w łazience – czy to się sprawdzi?

Drewno to jeden z najbardziej atrakcyjnych materiałów, które użyć można do aranżacji wnętrz naszych domów. Trudno się z takim zdaniem nie zgodzić – wszak surowiec ten słynie ze swojego wyglądu oraz ciepła, jakie stwarza w pomieszczeniach, w których zostanie użyty. Chociaż większości z nas trudno wyobrazić sobie dom bez drewna, to niewielu na pewno pomyślałoby o tym, by uczynić go dominującym w łazience, a tym bardziej na podłodze, gdzie działanie wilgoci jest chyba najsilniejsze.

drewniana podłoga w łazience

Jakie drewno na podłogę w łazience?

Tymczasem, jak pokazują przykłady wielu aranżacji – zarówno sprzed lat, jak i tych nowoczesnych – drewno w łazience sprawdza się doskonale tak pod względem estetycznym, jak i praktycznym. Aby jednak nasza podłoga wytrzymała intensywne użytkowanie, należy odpowiednio wybrać gatunek, z którego ją wykonamy. Wybór jest naprawdę szeroki i każdy z nas, niezależnie od indywidualnych preferencji czy finansowych możliwości na pewno znajdzie coś dla siebie.
Wśród gatunków krajowych najbardziej godne nasze uwagi są przede wszystkim jawor, modrzew, wiąz, jesion czy dąb. Jeszcze lepsze rezultaty osiągniemy zaś, jeśli zdecydujemy się na któryś z gatunków egzotycznych, charakteryzujących się dużą zawartością olejów i wynikającą z tego wodoodpornością, co z kolei przekłada się na łatwość utrzymania takiej podłogi. Pamiętajmy jednak, że wybierając drewno tekowe, merbau, wenge, cedr czy doussie lub bambus zyskujemy naprawdę sporo, ale w zamian musimy zapłacić znacznie więcej, niż za gatunki krajowe.

drewniana podłoga w łazience

Drewniana podłoga w łazience – zalety i wady

Wśród zalet podłóg drewnianych najważniejszy jest z pewnością ich niepowtarzalny wygląd – drewno potrafi całkowicie odmienić oblicze tego chłodnego zazwyczaj pomieszczenia, czyniąc je przytulnym i ciepłym. Jeśli chodzi zaś o wady takiego rozwiązania, z całą pewnością najbardziej istotne są wysoka często cena, fakt, że urządzenie takiej łazienki wymaga więcej pracy oraz trudności, jakie może pociągać za sobą konserwacja drewna, zwłaszcza kiedy zdecydowaliśmy się na podłogę z któregoś z gatunków krajowych.

Trwałość drewna w łazience

Trwałość takiej podłogi zależy przede wszystkim od gatunku drewna, z którego będzie wykonana oraz poziomu dbałości o nią. Dobrze utrzymywana podłoga wykonana z drewna egzotycznego to wydatek na całe lata. Specjaliści oceniają, że bez większych przeszkód może ona posłużyć nawet kilkadziesiąt lat. Niewiele krócej żyją podłogi z drewna krajowego – z tym, że, aby móc w pełni cieszyć się ze wszystkich korzyści, jakie daje ich posiadanie, musimy przygotować się na to, że ich konserwacja pociągać będzie ze sobą więcej pracy.

drewniana podłoga w łazience

Konserwacja drewna w łazience

Najlepszym sposobem na to, by podłoga w naszej łazience wytrzymała wiele lat jest olejowanie bądź lakierowanie. To, na który z nich się zdecydujemy zależeć powinno przede wszystkim od naszych preferencji oraz rodzaju drewna, z którego jest zrobiona.

Ceny podłóg drewnianych w łazience

Ceny podłóg również zależą przede wszystkim gatunku drewna – te krajowe kupić można już za około 100 złotych za metr kwadratowy, aczkolwiek gatunki egzotyczne mogą osiągać znacznie większe ceny – od 150 do nawet 300 złotych.

Zdjęcia: Housetohome, Ehomee, Maya83.