Treść główna

Porady Ciekawostki Drewniane dekoracje do domu

Drewniane dekoracje do domu

Drewno od zawsze kojarzy się z ciepłem, domową atmosferą oraz przede wszystkim z naturą. O jego zaletach można pisać bez końca, zaczynając od funkcjonalności, a na wyglądzie kończąc. Wiadomo także, że w designie wnętrz obowiązują co sezon inne trendy, jednak na szczęście motyw drewna jest praktycznie zawsze w mniejszym lub większym stopniu aktualny. Jeśli mamy zamiar wprowadzić także do naszego mieszkania ten akcent, nie musimy od razu robić wielkiego przemeblowania. Na początek, możemy nacieszyć oczy zaczynając od kilku dekoracji, które w prosty sposób odmienią mieszkanie.

drewniane świeczki
fot. Etsy

Stoły z drewna

Ze swojego upodobania do surowego drewna znani są głównie skandynawscy projektanci. W przygotowanych przez nich aranżacjach nie brakuje drewnianych bali, belek przy suficie, a przede wszystkim prostych naturalnych mebli. Nie każdy z nas jednak jest do końca przekonany, czy w takim klimacie ma ochotę mieszkać przez dłuższy okres czasu. Dlatego, dla niezdecydowanych proponujemy minimalistyczny drewniany stolik zrobiony z pociętego pnia drzewa. Może się także świetnie sprawować jako krzesło dla dodatkowych gości – wystarczy tylko umieścić na nim ozdobną poduszkę do siedzenia. Prosta obróbka drewna, a efekt niesamowity.

fot. horhow

Kolejnym ciekawym stolikiem, nadal w skandynawskim stylu ale już z odrobiną szaleństwa jest propozycja wykorzystania palety drewnianej w połączeniu ze szklanym blatem, pod którym można przechowywać książki. Spodoba się zwłaszcza osobom, które lubią często coś zmieniać – stolik posiada solidne kółka więc nie trzeba go za każdym razem podnosić.


fot. Her Eyes Are Wild

Interesującym, choć nieco niekonwencjonalnym rozwiązaniem jest także rustykalna odmiana stołu wykonanego z palet. Wystarczy odrobina pomysłowości i podświetlenia w niekonwencjonalny sposób aby uzyskać zaskakujący efekt. Tak wykonany stół może służyć jako niskobudżetowe umeblowanie np. domku letniskowego lub przestrzeni roboczej w warsztacie.

fot. Andrius Sta

Ekologiczne dekoracje

Szukając pomysłu na drewniany akcent w domu, możemy wyjść także poza pokój dzienny czy jadalnię, na przykład do przedpokoju. Umieszczając w nim taki nietypowy wieszak, z pewnością wzbudzimy zachwyt każdego gościa, który będzie wieszać płaszcz po wejściu do mieszkania.

fot. Etsy

Drewniane dekoracje bez wątpienia ocieplają atmosferę w domu i wprowadzają ekologiczny klimat do wnętrza. Dobrze, jeśli poza wyglądem są także praktyczne w użytkowaniu i łatwe w pielęgnacji. Drewno posiada jeszcze jedną zaletę – w każdej chwili można je przemalować, polakierować bądź ozdobić wzorami.

Zrób to sam

Przy niewielkim wkładzie finansowym i odrobinie dobrych chęci, możemy pokusić się także o podjęcie wyzwania w stylu DIY ( ang. Do It Yourself – zrób to sam). Na początek, świetnym pomysłem jest przemalowanie uchwytów drewnianych akcesoriów kuchennych, za pomocą farby olejnej. W ten sposób uzyskamy ciekawy efekt kolorystyczny, a jeśli łyżki się zużyją to bez żalu, że wydaliśmy na nie fortunę, wyrzucimy je i kupimy nowe. Uzyskanie takiego efektu nie wymaga wiele pracy, a z możliwości malowania na pewno ucieszą się dzieci.

fot. Lydia Ellison Howerton

Nasza twórczość z cyklu DIY może znaleźć miejsce także w łazience. Z pewnością będziemy mieć lepszy humor, jeśli przeglądając się co rano ujrzymy taką ramę na ścianie. Jedyne czego potrzebujemy to dobry klej, okrągły kawałek lustra oraz kilkadziesiąt drewnianych listewek. Następnie musimy to wszystko przykleić i cieszyć się ekologicznym designem własnej roboty!

fot. Kate

Można by w nieskończoność wymieniać, jak wiele różnych rzeczy wykonuje się z drewna, jednak najlepiej jeśli każdy z nas rozejrzy się po sklepach lub przejrzy zakamarki szafy i sprawdzi, co go najbardziej interesuje. Drewno to  przede wszystkim ponadczasowy surowiec, doceniany od pokoleń, a nie tylko przelotna moda na ekologię. Warto o tym pamiętać i stworzyć coś fajnego, co można nie tylko umieścić w swoim domu, ale także podarować najbliższym.