Treść główna

Porady Ciekawostki Drewniane dekoracje na Wielkanoc – jak zrobić?

Drewniane dekoracje na Wielkanoc – jak zrobić?

Święta Wielkiej Nocy są okazją do uroczystego udekorowania naszego domu. Dekoracje świąteczne można wykonać z naturalnych tworzyw, między innymi z klasycznego, pięknego drewna.

drewniane dekoracje wielkanoc

Jakie dekoracje na Wielkanoc?

Z drewna można zrobić przede wszystkim pisanki – drewniane, niewielkie jajeczka czy wszelkiego rodzaju drewniane zwierzaki – kurczaczki, baranki, zajączki – wielowymiarowe lub płaskie, mogące posłużyć nam jako podstawki na wielkanocny stół. Wystarczy w tym celu wziąć kawałki oheblowanego drewna, np. sosnowego i użyć wypalarki do drewna. Dzięki niej wykreujemy z prostych kawałków drewna niepowtarzalne, oryginalne dekoracje. W podobny sposób wykonamy zawieszki, stojące figurki oraz szpikulce z zajączkami do wbicia w doniczki z kwiatami.

Zobacz także: Drewniane ozdoby na Wielkanoc.

Drewniane dekoracje – zrób to sam

Minimalne zdolności manualne w połączeniu ze zmysłem artystycznym i dobrymi pomysłami oraz rzecz jasna z materiałem i narzędziami, pozwolą nam na wykonanie ozdób z drewna na Wielkanoc. Do tego celu najlepiej nadaje się względnie miękkie drewno sosnowe. Oprócz niego będziemy musieli zgromadzić drewniane patyczki o różnej średnicy, które posłużą jako piki oraz precyzyjną wyrzynarkę do drewna. Do wykonania małych, płaskich elementów przydatna będzie prosta wypalarka. Do tego dłuto do drewna i piła, którą podzielimy posiadany kawałek drewna na mniejsze fragmenty – łatwiej będzie je obrabiać.

drewniane dekoracje wielkanoc

O ile trudno byłoby wykonać domowym sposobem drewniane jajko o idealnej powierzchni, w technice 3D, o tyle płaskie zawieszki czy podstawki w kształcie jajka wykonamy bez problemu. Wystarczy płaski kawałek drewna lub sklejki, wzorzec z papieru czy tektury i wyrzynarka. Można na koniec zrobić u góry drewnianego jaja dziurkę, dzięki której zawiesimy jajko na przykład na oknie.

Zobacz także: Wyroby z drewna.

Drewniane dekoracje wielkanocne i ich wykończenie

Drewno jako materiał wykorzystany do zrobienia ozdób wielkanocnych, jest naturalnym tworzywem, które w podobny sposób powinno zostać wykończone. Oczywiście, można pozostawić drewno bez dodatkowej dekoracji i również będzie się pięknie prezentować w mieszkaniu czy domu. Można też okleić ozdobę materiałem, np. modnym filcem lub koronką, pomalować jajeczka czy zajączki ręcznie lub polakierować bądź pokryć bejcą perłową w wybranym kolorze.

Zdjęcia: craftjunkie28, lauraswoodshed via etsy.com