Treść główna

Porady Ciekawostki Drewniane ozdoby do ogrodu

Drewniane ozdoby do ogrodu

Trudno byłoby znaleźć chociaż jedną osobę, której nie zależałoby na tym, by jej ogród prezentował się naprawdę dobrze. Warto pamiętać, że wygląd naszego ogrodu zależy nie tylko od tego, jakie rośliny się w nim znajdują, ale również od odpowiednich dekoracji. Na rynku ogrodniczym mamy naprawdę ogromny wybór wszelkiego typu ozdób ogrodowych – wśród nich ostatnio największą chyba popularnością cieszą się rozmaite ozdoby drewniane.

drewniane ozdoby do ogrodu

fot. Annie Mole


Znajdziemy wśród nich między innymi rozmaite figurki oraz rzeźby, nierzadko nawiązujące do ludowej tradycji, miniatury domków i innych budowli, takich jak młyny wodne czy wiatraki, a także ozdoby pełniące przy okazji inne funkcje (jak chociażby studnie czy donice na kwiaty).
Wybór jest, jak widać, naprawdę szeroki, pozostaje jednak pytanie – czy takie ozdoby bardziej opłaca się kupować czy zrobić je samodzielnie? Niewątpliwie oba rozwiązania mają swoje zalety i polecane są dla innych osób.

Ozdoby z drewna wykonane samodzielnie

Jeśli czujemy się na siłach i dysponujemy zdolnościami majsterkowicza, na pewno zrobienie takich ozdób samemu przyniesie nam całą masę frajdy, poza tym będziemy mieli możliwość wykonania dokładnie takich ozdób, na jakich nam zależy. Bardzo często może się również okazać, że decydując się na taki krok sporo zaoszczędzimy. Nie znaczy to jednak, że zakup gotowych ozdób ogrodowych będzie złym rozwiązaniem.

drewniane ozdoby do ogrodu

fot. Chris_Parfitt

Gotowe dekoracje z drewna

W sprzedaży dostępne są liczne wzory i rodzaje dekoracji z drewna, wśród których niewątpliwie znajdziemy ozdoby, które pod każdym względem spełnią nasze oczekiwania i pasować będą do naszej wizji ogrodu. Zakup gotowych ozdób będzie na pewno świetnym wyjściem dla wszystkich, którzy nie potrafią zrobić ich samemu lub dla tych, którym zależy na oszczędności czasu.

Jeśli postanowiliśmy, że wykonamy je samemu to…

Pierwszym krokiem powinien być wybór drewna – koniecznie musi to być gatunek łatwy w obróbce, a także wytrzymały i odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Świetnie nadadzą się do tego gatunki drewna liściastego, jak na przykład jesion. Sprawdzą się również takie gatunki jak świerk czy jesion. W przypadku ozdób ogrodowych poza materiałem, jaki posłużył do ich wykonania, ogromne znaczenie ma również sposób ich impregnacji. Można wykorzystać w tym celu preparaty dostępne w sklepach – nakłada się je za pomocą pędzla, a następnie można dodatkowo zabezpieczyć ich powierzchnię woskiem pszczelim.

drewniane ozdoby do ogrodu

fot. Joe Thomissen

To, jakich narzędzi do obróbki drewna będziemy potrzebować, zależy od tego, na jakie ozdoby się zdecydujemy – najpewniej będą to dłuto, piłka i pilniki do drewna. Mówiąc o ozdobach ogrodowych, warto wspomnieć o cenach. Jak nietrudno się domyśleć, są bardzo różne, a ich wysokość zależy od materiałów użytych przy produkcji oraz innych czynników, takich jak ilość pracy, którą włożyli ich twórcy. Najtańsze ozdoby kupić można już za nieco ponad sto złotych, podczas gdy najdroższe z nich to wydatek rzędu nawet tysiąca złotych. Otrzymujemy jednak w ten sposób wspaniale wykonaną i bardzo wytrzymałą ozdobę, która zostanie w naszym ogrodzie na wiele lat.