Drewniane ramy – ponadczasowa elegancja
Niegdyś ramy z drewna do obrazów czy luster były tak samo ozdobne, jak dzieła, jakie w nie oprawiano. Były wyrobem rzemiosła lub dziełem artysty, a czasem nawet elementem kompozycji obrazu. Ramy podkreślały kadr i wyznaczały granicę obrazu, dziś jednak coraz częściej są minimalistyczne, proste, wykonane z różnych materiałów.
Po co rama z drewna?
Rama, czyli oprawa obrazu lub lustra, pełni wobec takich elementów funkcje techniczne, ale i estetyczne. Jeśli rama jest dobrze wykonana, to stabilizuje płaszczyznę, chroni solidnie warstwę malarską przed ewentualnymi uszkodzeniami i zabezpiecza też krawędzie obrazu.
Zobacz także: lampy z drewna
Można przyrównać ramy do obrazów i luster do granicy oddzielającej dzieło artysty lub lustro od świata zewnętrznego. To symboliczne okno do świata wyobraźni artysty, który namalował obraz umieszczony w obramowaniu.
Ramy drewniane wczoraj i dziś
W kulturze europejskiej rama do obrazu ma bardzo bogatą historię. Pierwsze ramy pojawiały się już w czasach antycznych. Wówczas ramy wykonywane były nie tylko z drewna, ale i ze stiuku, kamienia i metalu. Były to ramy architektoniczne, najczęściej stosowane w starożytnym Egipcie, ramy krzyżakowe złożone z prostych listewek, a także ramy płaskie, czerpiące wzorce z oprawy woskowych tabliczek do pisania.
W średniowiecznej Europie ramy towarzyszyły przedstawieniom płaskorzeźb, portretom miniaturowym czy ilustracjom malowanym w rękopisach. W późniejszych czasach to właśnie te bogato zdobione obramienia stały się inspiracją do projektowania ornamentyki ram drewnianych.
W gotyku ramy obrazów były tworzone wzorem elementów architektury – rzeźbiono strzeliste wieżyczki, zaś w okresie renesansu rozkwitł trend ram płaskich, kasetowych. Jak można się domyślać, w baroku modne były rozbudowane ramy drewniane, listwowe typu Rosa czy Maratta. Miały bogate zdobienia i żłobienia.
Zobacz także: rower z drewna
Dziś ramy drewniane do obrazów i luster są najczęściej proste, zbudowane z czterech listewek połączonych ze sobą. Mogą mieć delikatne żłobienia, ale najbardziej cenione są te minimalistyczne.
Z jakiego drewna są produkowane ramy?
Wysokiej jakości ramy drewniane są robione z drewna sosnowego lub egzotycznego. Drewno może być surowe, bejcowane, pokryte fornirem lub płatkami szlag metalu.
Jak przywrócić urodę starym ramom?
Renowacja starych ram do obrazów i luster pozwoli przywrócić im dawną świetność. Przed przeprowadzeniem takiej operacji należy dokładnie zabezpieczyć obraz. Następnie trzeba przeszlifować ramy drewniane, aby pozbyć się starych powłok lakierniczych. Można to zrobić ręcznie przy użyciu papieru ściernego o gradacji 120. Kiedy powierzchnia ramy będzie gładka, oczyszczamy ramę z pyłu, a następnie nanosimy produkty dekoracyjne, np. bejcę.