Treść główna

Porady Ciekawostki Drewniane zabawki – zrób to sam!

Drewniane zabawki – zrób to sam!

Czym byłoby dzieciństwo bez zabawek? Obecnie najmłodsi mogą wybierać wśród całego mnóstwa zabawek – nierzadko elektronicznych i stworzonych z najnowocześniejszych materiałów. Jednak pomimo niezwykle szerokiego wyboru, jakim cieszyć się możemy na rynku zabawek, nadal w cenie są tradycyjne zabawki drewniane.

drewniane zabawki


Trudno jednak byłoby się temu dziwić – wszak drewniane zabawki posiadają niezaprzeczalne zalety, które sprawiają, że nawet na tle ogromnej konkurencji jawią się jako ciekawa alternatywa dla nowoczesnych, acz często kiczowatych zabawek największych współczesnych producentów.

Zabawki ekologiczne

Przede wszystkim, są w stu procentach naturalne, a co za tym idzie – bezpieczne. A to jest przecież dla większości rodziców najważniejszą cechą każdej zabawki, jaką kupują dla swojej pociechy. Poza tym, ich ogromną zaletą jest także wygląd – drewniane zabawki według wielu osób prezentują się znacznie lepiej od plastikowych, są ponadto od nich o wiele bardziej trwałe. (Zobacz także: moda ekologiczna)

drewniane zabawki

Zrób sam zabawki drewniane!

Wielu rodziców na pewno zwraca również uwagę na to, że takie zabawki możemy zrobić samemu – nie potrzebujemy do tego specjalnych umiejętności oraz trudno dostępnych narzędzi. Jedynym ograniczeniem, jakie dotyczy samodzielnego wykonania zabawek jest nasza kreatywność – możemy wyczarować z drewna co tylko chcemy – oraz wyposażenie naszego warsztatu. Dla rodziców, którzy nie dysponują wieloma narzędziami jednak również znajdzie się coś ciekawego – wystarczą najprostsze narzędzia i kilka kawałków drewna, by wykonać dla naszej pociechy interesującą zabawkę – jak chociażby prostą lalkę, miniaturę pojazdu – na przykład samochodu – czy klocki. To właśnie ta ostatnia propozycja jest szczególnie interesująca dla tych, którzy nie mają zbyt dużych umiejętności i wielu narzędzi.

drewniane zabawki

Co jest potrzebne do wykonania zabawek?

Do wykonania klocków nie potrzebujemy wiele – wystarczy do tego w zupełności kilka większych kawałków drewna, piłka i pilnik, materiały ścierne oraz lakier bądź bejca. W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, jaki kształt mają mieć poszczególne klocki – najprostsze do prostopadłościany i bryły mające w podstawie trójkąt, z którymi poradzi sobie każdy. Bardziej skomplikowane kształty – jak chociażby okrągłe wymagać będą użycia tokarki, którą przecież nie każdy posiada i potrafi obsługiwać.

 klocki drewniane

Kiedy już uzyskamy wymagane przez nas kształty, nie pozostaje nic innego, jak tylko wyrównać powierzchnie powstałych w ten sposób klocków za pomocą pilnika i papieru ściernego, a następnie odtłuścić je polakierować. Świetnym rozwiązaniem na pewno okaże się pomalowanie – za pomocą bejcy – każdego klocka na inny kolor – dzięki temu stworzony przez nas zestaw nabierze niepowtarzalnego charakteru. Do wykonania klocków użyć powinniśmy drewna okorowanego, jednak niektóre zabawki zrobić można z drewna surowego – pamiętać jednak powinniśmy o tym, by je odpowiednio zabezpieczyć, bowiem drzazgi pochodzące z nieobrobionego drewna mogą okazać się dla naszego malucha bardzo niebezpieczne!

Zobacz także: Drewniane upominki