Drewno a śnieg
Drewno jest materiałem powszechnie wykorzystywanym w budownictwie i to od wieków. Negatywny wpływ na drewniane elementy budynku wywierają warunki atmosferyczne, w tym śnieg. W jaki sposób?
Oddziaływanie śniegu na drewniane elementy
Drewniana elewacja, tarasy pokryte drewnem, drewniane dachy czy parapety i inne elementy wykonane z drewna pozostające na zewnątrz budynku narażone są na zagrożenia abiotyczne, inaczej atmosferyczne. To czynniki natury fizykochemicznej, takie jak śnieg, które negatywnie wpływają na drewno.
Wchłania ono wilgoć ze śniegu i znajdującą się w powietrzu w czasie takich opadów, przez co pęcznieje i traci swoje właściwości. Wilgoć w drewnie w takim przypadku prowadzi do niszczenia i gnicia drewna, co sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni.
Zobacz także: zabezpieczenie drewna przed wilgocią
Jakie konsekwencje dla drewna niesie zalegający śnieg?
Zalegający przez dłuższy czas śnieg na drewnianych tarasach, ogrodzeniach czy dachach ma negatywny wpływ nie tylko na stan drewna, ale również i na jego wygląd. Wszystkiemu winna jest skrajna wilgoć, jakiej poddawane jest znajdujące się pod śniegiem drewno.
Jak zabezpieczyć drewno przed sezonem zimowym?
Przed nastaniem zimy drewno należy odpowiednio zabezpieczyć przed negatywnym wpływem śniegu. Do tego celu wykorzystywane są różnego rodzaju impregnaty. Można użyć olejów, które produkowane są z naturalnych olejów roślinnych z dodatkiem rozpuszczalników. To one odpowiadają właściwie za ich właściwości ochronne. Dzięki temu takie preparaty głęboko wnikają w strukturę drewna i zabezpieczają je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, w tym śniegu.
Zobacz także: zacieki na drewnie
Co zrobić, gdy na drewnie pojawi się wilgoć i pleśń?
Po zimie może okazać się, że drewno jest zawilgocone, a na jego powierzchni pojawiają się pierwsze oznaki pleśni. Nie trzeba spisywać je na straty. Wilgotne drewno trzeba wysuszyć, aby osiągnęło poziom 20 proc. wilgotności. Po wyschnięciu, trzeba je przeszlifować i pomalować olejem. Natomiast drewno z pleśnią trzeba w pierwszej kolejności oczyścić z jej wykwitów. Można to zrobić sprężonym powietrzem. Następnie trzeba dokładnie je wyszlifować i zastosować impregnat.