Treść główna

Porady Ciekawostki Drewno abarco (Cariniana pyriformis)

Drewno abarco (Cariniana pyriformis)

Drewno egzotyczne jest coraz bardziej popularne w Polsce, głównie z uwagi na jego ciekawy rysunek i kolorystykę oraz trwałość. Do tej grupy można między innymi zaliczyć drewno abarco.

Drewno abarco – nazwa, pochodzenie i występowanie

Abarco, nazywane również Cariniana pyriformis jest rodzajem drewna litego, pochodzącym z Ameryki łacińskiej. Często w Polsce można spotkać się z nazwą orzech boliwijski, orzech tropikalny, orzech peru albo kolumbijski mahoń, dla określenia tego rodzaju drewna. Abarco w Niemczech jest nazywane Jequitiva i to jego nazwa handlowa. Cariniana pyriformis jest gatunkiem drzewiastych roślin z rodziny Lecythidaceae. Występuje naturalnie w Brazylii, Boliwii, Kolumbii, Kostaryce i w Wenezueli. Z uwagi na utratę naturalnych siedlisk, jest to gatunek zagrożony.

drewno abarco

Charakterystyka drewna abarco

Cechą wyróżniającą drewno abarco od innych rodzajów drewna egzotycznego jest jego czerwonawo-rudawa barwa. Drzewa abarco osiągają średnio do 25 m wysokości.

Zobacz także: tulipanowiec amerykański i chiński
Za zaletę drewna abarco należy uznać jego niezwykłe podobieństwo pod względem wyglądu do niektórych cennych gatunków drzew afrykańskich. Dlatego w Kolumbii uznawany jest za leśny skarb. Wada abarco to niewielki obszar jego występowania w naturalnym stanie.

Materiał drewniany abarco może być suszony próżniowo dla uzyskania odpowiedniego stopnia wilgotności. Twardziel abarco jest jasnobrązowy i występują w nim wyraźne ciemne smugi, nazywane żyłkami. Biel z kolei jest wyraźnie wyodrębniony.

Drewno abarco – zastosowanie

Drewno abarco wykorzystuje się między innymi do produkcji podłóg wysokiej jakości, o dużych walorach estetycznych. W stolarstwie drewno to używane jest do produkcji fornirów, mebli, blatów i elementów wykończeniowych do wnętrz. Wysoka twardość tego drewna powoduje, że z abarco są wytwarzane także instrumenty muzyczne.

Zobacz także: świdośliwa (Amelanchier)
Nasiona drzewa abarco są spożywane na surowo lub smażone w kolumbijskiej części Amazonii. Od lat drewno tego gatunku wykorzystywane jest jako solidny materiał do budowania łodzi.

Zdjęcia: hobbithouseinc.com