Treść główna

Porady Ciekawostki Drewno do budowy domu

Drewno do budowy domu

Budowanie domów z drewna stało się ostatnio bardzo modne. Taki wybór uzasadniony jest naprawdę wieloma czynnikami. Można mówić między innymi o kwestii aktualnego stylu, dostosowywania się do potrzeb ekologii i ochrony środowiska oraz oszczędności energii cieplnej. Kiedy już zdecydujemy się na budowę takiego domu, trzeba wszystko odpowiednio zaplanować. Równie ważny jak projekt, jest też wybór drzewa.

dom drewniany


Do budowania domów z drewna wykorzystuje się zazwyczaj drzewa iglaste, takie jak sosna, świerk czy też modrzew. Ze względu na cenę najczęściej wybiera się świerk i sosnę, choć nie można ukryć, że w Polsce bardziej popularna jest ta druga. Popularność drewna pochodzącego z sosny i świerku wynika z tego, że są one łatwo dostępnym surowcem naturalnym i z tego też powodu chętnie używanym.

Sosna i świerk

Co można powiedzieć o tych dwóch gatunkach drewna. Otóż, doskonale nadają się do budowy domu i przez wiele lat były wykorzystywane w przemyśle budowniczym. Ich parametry są wprost idealne, dlatego zaleca się ich używanie. Obróbka drewna sosnowego jest łatwa, ze względu na sprężystość sosny. Świerk idealnie nadaje się do wszelkiej obróbki, ma małą skłonność do pękania i paczenia się drewna. Dodatkowo sosna i świerk charakteryzują się dobrą wytrzymałością mechaniczną.
Niestety, trzeba zwrócić uwagę na także na to, że zarówno sosna, jak i świerk nie są aż tak wytrzymałym drewnem jak np. dąb. Źle reagują na kontakt z wodą, co może powodować wdawanie się wilgoci, przy czym sosna jest odporniejsza w tym względzie. W dodatku, te rodzaje drzewa zostają najszybciej zajęte przez pożar, co również nie stanowi zbyt optymistycznej perspektywy.

konstrukcja drewniana

fot. tquiddle

Jeżeli jednak zdecydujemy się na budowę z tego surowca musimy koniecznie pamiętać o konserwacji. W sklepach z produktami budowlanymi można znaleźć wiele środków konserwujących, których zadaniem jest zabezpieczenie drewna, na przykład przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak promienie słoneczne czy deszcz

Modrzew

Jest jeszcze jeden rodzaj drewna, który można wykorzystać podczas budowy. To modrzew, uznawany przez specjalistów za drzewo najwyższej jakości, które najbardziej nadaje się do wykorzystywania w przemyśle budowlanym. Przede wszystkim wykazuje ogromną odporność na wilgoć. Mieszkając w domu z modrzewiu ten problem praktycznie nas nie dotyczy, ponieważ faktura drzewa skutecznie zapobiega przed przenikaniem wilgoci. Poza tym, w przeciwieństwie do opisywanych wcześniej sosny i świerku, modrzew jest bardziej odporny na ogień. Oczywiście, spłonie, gdyż jest tylko drzewem, jednak w razie wypadku będzie nieco więcej czasu na ewakuację. Można jeszcze wspomnieć o najpiękniejszym wyglądzie, powszechnie wiadomo przecież, że najbardziej efektowne są właśnie domy wykonane z modrzewia.
Niestety, jest jedna, bardzo istotna wada. Chodzi tutaj o cenę tego surowca materialnego, która dla wielu z nas jest naprawdę wygórowana. Nie każdego stać na to drzewo i właśnie dlatego zazwyczaj decydują się na alternatywę w postaci sosny lub świerku.
Zanim zatem wybudujemy dom z drewna, trzeba wszystko odpowiednio przemyśleć. Najlepiej poradzić się eksperta, od z pewnością nam pomoże.