Treść główna

Porady Ciekawostki Drewno egzotyczne Ohia

Drewno egzotyczne Ohia

Występujące na Hawajach drzewo egzotyczne Ohia dostarcza bardzo cennego surowca wykorzystywanego na przykład w stolarstwie. Czym charakteryzuje się takie drewno?

Ohia – nazwa, pochodzenie i występowanie

Drewno Ohia pochodzi od drzewa Ohia, nazywanego również Metrosideros polymorpha lub Lehua. To gatunek wiecznie zielonego, kwitnącego drzewa z rodziny mirtowatych, który jest gatunkiem endemicznym występującym wyłącznie na sześciu największych wyspach Hawajów. Drzewo Ohia osiąga wysokość 20-25 metrów – o ile ma sprzyjające warunki glebowe. W przeciwnym wypadku uzyskuje postać mniejszych krzewów. Produkuje przepiękne kwiaty w kolorze od ognistej czerwieni do żółci.

ohia, drewno egzotyczne

Ohia to drzewo rosnące na lawie, mające specyficzne wymagania do wzrostu. Rośnie na różnych wysokościach, nawet na 2500 metrów n.p.m. i toleruje szeroki zakres warunków glebowych, termicznych i opadowych. Powszechnie spotykany jest zarówno w wilgotnych, jak i suchych lasach. Cechuje się powolnym wzrostem.

Zobacz także: Ebiara – drewno egzotyczne

Ohia – charakterystyka drewna

Ze względu na fakt, że drzewa Ohia mogą występować pod postacią wysokich okazów, rosłych na 30 metrów, jak również w formie karłowatych krzewów, ich drewno będzie zróżnicowane. Zmienia się tutaj forma pnia – może być prosty, gruby i gładki, a w innym przypadku będzie skręcony.

Drewno Metrosideros polymorphia posiada czerwonawo-brązowy twardziel, charakteryzujący się dużą twardością czy dobrą teksturą.

Zastosowanie drewna Ohia

Pozyskiwane z drzew rosnących na Hawajach drewno Ohia było wśród rodzimej społeczności hawajskiej wykorzystywane do budowy domów i ich wyposażenia. Robiono z niego broń, uchwyty narzędziowe, trzepaczki, a także wykorzystywano do rzeźbienia i tworzenia z niego posągów i bożków. Nadaje się do wykonywania kadłubów łodzi i pomocniczych kajaków.

Drewno Ohia spala się czysto i dostarcza duży ładunek energii cieplnej, dlatego jest ono także wykorzystywane jako drewno opałowe.

Zobacz także: Arakuria – drewno egzotyczne

Ciekawostka

Z uwagi na niezwykłą twardość drewna Ohia nazywane jest ono również drewnem żelaznym, a same drzewa Metrosideros polymorphia – żelazownikami. Drzewo żelazne ma ponadprzeciętną wagę i wysoką wytrzymałość, porównywalną z metalem, jakim jest żelazo.

Zdjęcia: Wood-database.com