Drewno egzotyczne w domu
Egzotyczne gatunki drzew stają się coraz popularniejszym materiałem wykończeniowym również w Polsce. Nie jest to jednak w żadnym wypadku zaskakujący trend, ponieważ drewno egzotyczne posiada szereg zalet, których niestety nie znajdziemy w naszych rodzimych gatunkach.
Wady i zalety drewna egzotycznego
Tak naprawdę, jedną z niewielu wad drewna egzotycznego jest jego cena. Nabywcy muszą bowiem zapłacić za nie znacznie więcej aniżeli w przypadku gdyby zdecydowali się na zakup drewna pochodzącego z naszego kraju. Mimo to, liczba chętnych stale rośnie, a to ze względu na liczne zalety drewna egzotycznego.
Przede wszystkim egzotyczne gatunki drzew wykazują się niezwykła trwałością, co przecież jest priorytetem podczas wykańczania domu lub mieszkania. Drewno egzotyczne jest bardzo twarde, stabilne i przede wszystkim odporne, chociażby na zmienne warunki atmosferyczne, dlatego doskonale sprawdza się w roli materiału na podłogi, tarasy, schody czy nawet elewacje budynków. Oprócz świetnych właściwości chemicznych i fizycznych, drewno egzotyczne posiada również zalety natury estetycznej. Ma ono niezwykle interesujące usłojenie oraz bogatą i oryginalną kolorystykę, dzięki czemu z pewnością każdy znajdzie drewno pasujący do poszczególnych wnętrz domu.
Jakie drewno egzotyczne wybrać?
To jakie drewno egotyczne wybierzemy powinno zależeć przede wszystkim od tego, jaką rolę ma spełniać oraz w jakim pomieszczeniu się znajdzie. Tylko w ten sposób bowiem będziemy w stanie dopasować parametry techniczne danego gatunku do naszych potrzeb.
Jeżeli zamierzamy użyć drewna egzotycznego na podłogi, warto zwrócić uwagę na takie gatunki jak iroko, kempas, doussie, merbau czy też ipe, które są szczególnie popularne. W przypadku schodów, drewna egzotyczne są szczególnie polecane, ponieważ są odporne na ścieranie. Zwykle robi się je z drewna pau amarello, iroko, merbau, massaranduba czy kempas. Do łazienek i to zarówno na podłogę jak i na ściany, najczęściej wybiera się drewno merbau, jatoba, iroko, doussie oraz tek. Również podczas budowy tarasów najczęściej stosowanym drewnem jest tek lub ipe.