Treść główna

Porady Ciekawostki Drewno jako materiał do konstrukcji budowlanych

Drewno jako materiał do konstrukcji budowlanych

Drewno jest bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym w budownictwie, co wynika z jego właściwości fizycznych i mechanicznych. Jest przede wszystkim łatwe w obróbce i lekkie, ponadto znakomicie rozkłada i przenosi obciążenia, a odpowiednio przygotowane i zabezpieczone poprzez impregnację może służyć przez wiele lat.

drewno konstrukcyjne

Drewno konstrukcyjne i jego zalety

Powszechne zastosowanie drewna jako materiału konstrukcyjnego wynika z szeregu jego zalet, znanych ludzkości od wieków. Przede wszystkim jest proste w montażu i przy tym stosunkowo tanie. Zastosowane w konstrukcjach budowlanych z łatwością dostosowuje się do powstających wraz z upływem czasu zmian spowodowanych oddziaływaniem czynników atmosferycznych czy pracą całego budynku. Poza tym elementy drewniane mogą być częściowo odkryte i pełnić nawet funkcje dekoracyjne. Drewniana konstrukcja budowlana jest znacznie lżejsza niż analogiczna stalowa, a drewno jest w ogóle materiałem ekologicznym, co nie jest bez znaczenia w dzisiejszych realiach, podobnie jak fakt, że jest dobrym izolatorem termicznym. Zobacz także: drewno na dach.

Czy każde drewno nadaje się na materiał konstrukcyjny?

Nie oznacza to jednak, że każde drewno nadaje się do zastosowania w budownictwie. Należy zwracać uwagę na określone defekty, które mogą mieć charakter pierwotny, bądź być wynikiem błędnej selekcji, obróbki czy składowania. Na przykład zgnilizna miękka czy skręt włókien praktycznie przekreślają możliwość zastosowania drewna jako materiału konstrukcyjnego. Do uszkodzenia może dojść w procesie obróbki, na przykład do powstania rys, pęknięć, falistości powierzchni lub przetarć, czy też podczas niewłaściwego składowania.

drewno konstrukcyjne

Sosna – króluje w budownictwie

W budownictwie stosuje się rozmaite gatunki drewna, jednak zdecydowanie największą popularnością w odniesieniu do konstrukcji cieszą się w Polsce drzewa iglaste, szczególnie sosna. Drewno sosnowe ma stosunkowo mało sęków, jest miękkie i łatwe do obrabiania, a jednocześnie wytrzymałe i sprężyste. Na konstrukcje budowlane nie nadaje się natomiast świerk, który jest znacznie trudniejszy w obróbce, a dodatkowo szybko ulega wypaczeniu i pękaniu.

Drewno konstrukcyjne lite, otrzymywane poprzez dwukrotne przetarcie tarcicy, znajduje zastosowanie głównie w budownictwie domów jednorodzinnych. Natomiast drewno klejone, uzyskiwane wskutek sklejania listew lub forniru, wykorzystywane jest do wznoszenia większych obiektów.