Treść główna

Porady Ciekawostki Drewno kompozytowe – drewno syntetyczne

Drewno kompozytowe – drewno syntetyczne

Drewno kompozytowe z powodzeniem zastępuje wiele rodzajów drewna egzotycznego i krajowego, między innymi w formie desek podłogowych. Czym ono jest?

drewno kompozytowe, drewno syntetyczne

Drewno kompozytowe – definicja

Termin drewno kompozytowe określa deski będące mieszaniną mączki drzewnej i polichlorku winylu (PCW). Zawartość naturalnego drewna w tworzywie określanym jako drewno kompozytowe wynosi najczęściej od 30 do 50 proc.

Proces produkcji drewna kompozytowego

Drewno kompozytowe powstaje z połączenia trocin wysokiej jakości drewna i polimerów charakteryzujących się dużą gęstością. Surowce do produkcji mogą pochodzić z recyklingu.

Zobacz także: Betonowe drewno

Drewno kompozytowe – charakterystyka

Połączenie mieszaniny mączki drzewnej i tworzywa sztucznego PCW daje deski kompozytowe, które na pierwszy rzut oka przypominają drewno. Są takie same, chropowate w dotyku, ale dzięki dodatkowi PCW zyskują większą trwałość, wysoką odporność na wilgoć bez potrzeby ich regularnej konserwacji oraz dowolny kolor.

drewno kompozytowe, drewno syntetyczne

Deski kompozytowe nie wymagają odnawiania i malowania, nie trzeba ich pokrywać impregnatem, są pozbawione sęków i można je bez trudu wykorzystywać m.in. na pokrycie tarasu czy do budowy altan. Każda deska kompozytowa jest dokładnie taka sama jak inne, ma idealnie prostą powierzchnię i jest jednolita pod względem koloru. Deski tego typu są puste w środku.

Zastosowanie drewna kompozytowego

Powszechnym zastosowaniem drewna kompozytowego jest wykorzystanie go na pokrycie tarasów i platform. Nie jest przy tym konieczne ułożenie pod nim warstwy izolacji. Legary kładzione są bezpośrednio na betonie. Prostota układania desek kompozytowych sprawia, że coraz więcej osób korzysta z nich przy układaniu tarasu. Kompozytowe drewno nadaje się na ogrodzenia czy na elewację budynku.

Zobacz także: Drewno tarasowe

Drewno kompozytowe a tarasowe

Porównując ze sobą drewno kompozytowe i tarasowe, należy zwrócić uwagę na to, że deski kompozytowe są takie same, pozbawione uszkodzeń, nie wymagają pielęgnacji i łatwo się je montuje. Jednak w przeciwieństwie do drewna tarasowego, łatwo ulegają zarysowaniu i nie są odporne na wysoką temperaturę czy działanie gorącego tłuszczu. Wyklucza to więc grillowanie na tarasie. Na skutek działania słońca mogą ulec odbarwieniu.

Zdjęcia: Fiberon via Flickr