Drewno Mopane – charakterystyka
Ilość i różnorodność rodzajów drewna potrafi zaskoczyć każdego. Poszczególne gatunki różnią się przede wszystkim gęstością i twardością, a tym samym znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Jednym z gatunków drewna egzotycznego jest Mopane.
Drewno Mopane – charakterystyka i właściwości
Drewno Mopane produkowane jest z drzew o tej samej nazwie, które w naturalnych warunkach rosną w południowej i środkowej Afryce. Drzewa te nie lubią niskich temperatur.
Drewno Mopane jest pożądane i cenione przede wszystkim ze względu na właściwości akustyczne, należy jednak podkreśli, że – ze względu na niewielką ilość przedstawicieli tego gatunku – drewno Mopane jest bardzo drogie i trudno dostępne.
Zobacz także: Drewno abarco
Podstawową zaleta drewna Mopane są doskonałe właściwości akustyczne, ponadto jest to drewno o dużej twardości i gęstości – jego obróbka powoduje bardzo szybkie zużycie noży.
Godna podkreślenia jest przede wszystkim twardość drewna, dzięki czemu jest ono odporne na zużycie, ataki owadów oraz warunki atmosferyczne. Ze względu na ekstremalnie dużą gęstość i twardość, drewno Mopane jest trudne w obróbce i wymaga bardzo ostrych narzędzi. Szczególną uwagę należy również zwrócić na proces suszenia, jednakże efektem tych działań jest efektowna, czerwono-brązowa barwa, łamana ciemnobrązowymi pasmami. Dość łatwa jest obróbka powierzchni – doskonale daje się polerować. Problem może pojawić się podczas klejenia, gdyż jest to drewno oleiste i gęste.
Drewno Mopane – zastsosowanie
Drewno Mopane jest często używane podczas produkcji przedmiotów toczonych, stanowi również doskonały materiał do produkcji instrumentów dętych – Mopane zapewnia instrumentom ciepłe i bogate brzmienie. Warto podkreślić, że jest to drewno na tyle twarde, aby bez problemu poradzić sobie ze szczękami termitów. Może być również wykorzystywane jako podkłady kolejowe.
Zobacz także: Drewno rezonansowe
Drewno Mopane znajduje zastosowanie w budownictwie (chaty i płoty afrykańskie), jako materiał wykończeniowy na podłogi, do intarsji, w stolarstwie meblowym, do produkcji instrumentów muzycznych, głównie dętych, do produkcji małej galanterii (np. długopisów, piór), jako materiał do toczenia i rzeźbienia.
Zdjęcia: Wood-database