Treść główna

Porady Ciekawostki Drewno na budowę domu letniskowego

Drewno na budowę domu letniskowego

Własny domek letniskowy jest marzeniem wielu osób, przy czym mnóstwo rodzin marzy właśnie o budowie domku drewnianego. Drewno jest bardzo dobrym tworzywem do wznoszenia tego rodzaju domów, albo chociaż ich zdobienia, jednak to materiał wymagający, który należy odpowiednio zabezpieczać przed czynnikami zewnętrznymi. Należy również zdecydować się na właściwe gatunki drewna – o takich parametrach i odporności, które pozwolą na uzyskanie solidnego budynku. Jakie są najlepsze?

drewno na domek letniskowy

Gatunki drewna na domek letniskowy

Ilość potrzebnego drewna na domek letniskowy uzależniona jest niewątpliwie od tego jakiej wielkości budynek zamierzamy wznieść. Wybór gatunków ma jednak znaczenie dla trwałości całej konstrukcji – jakie gatunki drewna są zatem najlepsze na budowę domku letniskowego? Najlepsze gatunki konstrukcyjne drewna to (z rodzimych drzew) modrzew, jodła, świerk oraz sosna. Oczywiście, powinno to być drewno suche – najlepiej suszone w naturalny sposób.

Domek nad morzem, na działce, w górach?

Wiele osób zastanawia się, czy położenie domku letniskowego powinno wpływać na wybór gatunków drewna użytych do budowy domków. Czy zatem domek nad morzem musi być bardziej odporny niż ten stawiany w ogródku działkowym? Owszem – na przykład jodła jest mniej odporna na wodę niż modrzew, zatem to ten pierwszy rodzaj powinien zostać użyty do budowy domku nad jeziorem czy morzem. Modrzew jest jednak trudniejszy w obróbce.

drewno na domek letniskowy

Zobacz także: Lampy z drewna

Drewno na domek letniskowy – parametry

Jakie powinno mieć parametry drewno na domek letniskowy? Należy niewątpliwie stawiać na drewno wysokiej jakości – może być egzotyczne, jeśli zamierzamy je ustawić w trudnych warunkach pogodowych. Zwykle jednak im łatwiejsze w obróbce drewno, tym jest mniej odporne – te bardziej wytrzymałe są zaś droższe, więc warto to mieć na uwadze przy tworzeniu kosztorysu budowy. Drewno powinno być odporne na wodę i wpływ szkodliwych czynników atmosferycznych, nie mieć skłonności do pękania czy paczenia się i być podatne na impregnację.

Jak przechowywać i chronić drewno?

Drewno, które ma zostać użyte do budowy domku letniskowego powinno być przechowywane w odpowiednich warunkach – by nie dostała się do niego wilgoć ani insekty. Trzeba je również zaimpregnować, by było bardziej odporne na wpływ czynników zewnętrznych. Należy pamiętać, że podobna impregnacja musi być wykonywana w zasadzie co roku – to podnosi wytrzymałość drewna i trwałość całej konstrukcji.

Zdjęcia: cooljeans56, sandeepachetan via Flickr