Drewno na dach
Od jakości wykonania dachu zależy bardzo wiele – koszty utrzymania gotowego domu czy też bezpieczeństwo jego mieszkańców. Dlatego też na budowie dachu pod żadnym pozorem nie powinniśmy oszczędzać. Postarajmy się za to, by był on wykonany wyłącznie z najlepszych materiałów. Najlepiej zrobimy, jeśli więźba dachowa naszego domu wykonana będzie z drewna – koniecznie powinno to być drewno konstrukcyjne, charakteryzujące się odpowiednimi parametrami, jeśli chodzi o wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, obciążenie i czynniki atmosferyczne.
Gatunki drewna na dach
Drewno na dach najlepiej wybierać wśród gatunków takich, jak sosna i w nieco mniejszym stopniu – świerk. Poza tym, egzamin zdadzą też wiąz, daglezja czy jodła. Drewno użyte do wykonania więźby dachowej koniecznie musi spełniać szereg rygorystycznych warunków – jego wilgotność powinna oscylować w granicach 20 – 23 procent, a minimalna klasa jego wytrzymałości to K27. Poza tym, musi być w możliwie jak największym stopniu pozbawione wszelkiego rodzaju wad oraz właściwie zaimpregnowane.
Wady i zalety dachu z drewna
Z uwagi na to, że budownictwo drewniane w ostatnich latach wciąż zyskuje na popularności, z drewna wykonuje się nie tylko więźby, ale również – coraz częściej – całe konstrukcje dachowe. Takie rozwiązanie ma, jak nietrudno się domyśleć, zarówno swoje wady, jak i zalety. Z tych pierwszych wymienić należy na pewno konieczność regularnej i bardzo szczegółowej konserwacji oraz mniejszą odporność na ogień, wśród tych drugich najbardziej warte wspomnienia są bez wątpliwości niezwykle atrakcyjny wygląd oraz lekkość całej konstrukcji.
Obróbka drewna na dach
Drewno użyte do budowy dachu musi być wcześniej rzecz jasna poddane odpowiedniej obróbce. Według specjalistów, doskonałym rozwiązaniem jest czterostronne struganie każdego z użytych w tym celu elementów – taki krok pozwala nam nieco mniej uwagi poświęcić impregnacji, gdyż gładka powierzchnia jest mniej narażona zarówno na czynniki biologiczne – gładkie z każdej strony pale są odporniejsze na ataki owadów i grzybów – jak i ogień, bowiem płomienie zazwyczaj ślizgają się po ich bokach.
Drewno konstrukcyjne najlepiej jest kupić odwiedzając tartak lub skład drewna – znajdziemy tam materiał najwyższej jakości, często także obrobiony. Koszty, jakie poniesiemy w związku z takim zakupem zależą przede wszystkim od gatunku drewna, z którego są wykonane kantówki oraz regionu, gdzie dokonujemy zakupu.