Treść główna

Porady Ciekawostki Drewno na deskę snowboardową – kiedyś i dziś

Drewno na deskę snowboardową – kiedyś i dziś

Snowboard to rodzaj zimowego sportu, który polega na jeżdżeniu po śniegu na jednej desce, do której przypięte są obie nogi. Nie używa się do tego kijków, jak w narciarstwie, a sam sport powstał podobno przypadkiem – i to całkiem niedawno. W jaki sposób to wszystko się odbyło i jakiego drewna wówczas używano? Jak tworzenie desek snowboardowych wygląda dzisiaj?

drewno na deskę snowboardową

Powstanie deski snowboardowej

Pierwsza deska snowboardowa powstała z połączenia dwóch nart – a dokonał tego Shermann Poppen, szukając jakiejś atrakcji dla swoich znudzonych dzieci. Miało to miejsce w roku 1964, w Muskegon, w stanie Michigan. Oczywiście, jego dzieci były zachwycone nowym wynalazkiem (choć podobnych desek z pewnością używano również i dawniej), a zatem przedsiębiorczy Poppen zarejestrował go w biurze patentowym i sprzedał prawa do produkcji. W latach 1966-1967 sprzedano pierwsze 100 tysięcy desek. Jako dyscyplinę sportu wprowadzono snowboard do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w roku 1998. Jak więc widać, jest to sport dosyć młody, ale bardzo popularny!

Zobacz także: drewno na narty

Deska snowboardowa kiedyś a dziś

Obecnie deski snowboardowe są wytwarzane z drewna laminowanego włóknem szklanym. Zapewnia im to doskonałą wytrzymałość oraz ślizganie się po stoku, ułatwiające szybkie i wygodne zjeżdżanie. Budowa całej deski jest zaś tak skonstruowana, żeby nie miała ona tendencji do osadzania się w śniegu – przód jest zatem zadarty nieco ku górze. Pierwsza prawdziwa, laminowana deska snowboardowa z drewnianym rdzeniem powstała w roku 1977, a dokonał tego Tom Sims, we współpracy z Chuckiem Barfootem. Ich deski miały również metalowe krawędzie.

drewno na deskę snowboardową

Zobacz także: drewno na deskę surfingową

Drewno najlepsze do produkcji desek

Rdzenie w deskach snowboardowych wykonywane są obecnie zwykle z laminowanych pasów drewnianych, które są sklejane, a następnie wycinane przy pomocy obrabiarek CNC. Konieczne jest jednak zastosowanie właściwego drewna, żeby całość była wygodna i bezpieczna w użytkowaniu. Za najlepsze gatunki uważa się buk, brzozę, osikę oraz bambus. Generalnie do budowy tego typu desek używane są gatunki liściaste.