Treść główna

Porady Ciekawostki Drewno na gitarę

Drewno na gitarę

Gitara powinna być wykonana z wysokiej jakości drewna, dla zapewnienia jej doskonałego brzmienia. Odnosi się to zarówno do gitar klasycznych, jak i elektrycznych. Jaki rodzaj drewna najlepiej będzie nadawał się na ten instrument muzyczny?

drewno na gitarę

Dlaczego gatunek drewna jest ważny dla budowy gitary?

Gatunek drewna, jaki zastosowany został do wykonania gitary, ma bezpośredni wpływ na jej ostateczne brzmienie. Decyduje o tym nie tylko rodzaj drewna, ale i jego jakość. Drewno decyduje o:

  • długości wybrzmiewania dźwięku,
  • barwie dźwięku,
  • sposobie wydobywania się dźwięku w pierwszej fazie jego powstawania.

Jakie parametry drewna najbardziej wpływają na gitary?

Na brzmienie gitary wpływ ma twardość drewna, jego gęstość, a także masa. Im większa gęstość, tym dłuższy dźwięk będzie możliwy do wydobycia z instrumentu. Natomiast o barwie brzmienia decyduje twardość drewna i im będzie ono bardziej miękkie, tym cieplejsze jest brzmienie gitary. Analogicznie, wraz ze wzrostem twardości drewna brzmienie staje się chłodniejsze i twardsze, bardziej szorstkie. Masa korpusu z kolei wpływa na atak dźwięku. Mniejsza będzie przekładać się na szybszy atak, a wraz ze wzrostem masy czas ataku się wydłuża.

drewno na gitarę

Najpopularniejsze gatunki drewna na gitarę

Gitary produkowane są z różnych gatunków drewna, m.in.:

  1. Topola – lekkie drewno, które daje gitarom głębokie niskie tony i miękkie brzmienie środka pasma, ale gitara wybrzmiewa wciąż równomiernie.
  2. Lipa amerykańska – nazywanej również basswood. Gitary z tego drewna mają równomierny i pełny dźwięk oraz dobrą kompresję w górnym paśmie, nadają się do „ostrego grania”.
  3. Jesion – twarde drewno, nadające bardzo twarde i jasne brzmienie gitarom. Nadaje się do konstrukcji gitar z ruchomym mostkiem.
  4. Olcha – drewno uniwersalne, nadające gitarom równomierne wybrzmiewanie, brzmienie mocno zbalansowane i umiarkowany atak.
  5. Klon – nadaje gitarom bardzo czyste brzmienie, twarde i jasne.

Zdecydowanie najczęściej do produkcji gitar wykorzystywane jest drewno mahoń – solidne, wytrzymałe i trwałe, ale niestety drogie. Gitary mahoniowe charakteryzują się ciepłym brzmieniem i zwiększoną długością dźwięku.