Treść główna

Porady Ciekawostki Drewno na meble – które sprawdzi się najlepiej?

Drewno na meble – które sprawdzi się najlepiej?

Meble drewniane w przeciwieństwie do tych z płyt meblowych, są bardzo wytrzymałe, wyglądają zdecydowanie lepiej i nigdy nie wychodzą z mody. Meble drewniane możemy więc śmiało potraktować jako pewną inwestycję. Jakie gatunki najlepiej sprawdzają się w produkcji poszczególnych mebli?

drewno na meble

Jakie drewno na łóżko?

Najważniejszy mebel w domu powinien być zrobiony z solidnego drewna. Bardzo dobrze będzie nam się spało na łóżku dębowym, brzozowym, mahoniowym lub bukowym. Gatunki te cechuje duża twardość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, a wykonane z nich łóżka posłużą naszej rodzinie przez kilka pokoleń.

Solidny stół drewniany

Niewiele jest rzeczy przyjemniejszych, niż obiad zjedzony wspólnie z bliskimi przy pięknym, drewnianym stole. Może to być mebel sosnowy – który jest stosunkowo lekki i jasny, w związku z czym dobrze sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w skandynawskim stylu – lub cięższy i ciemniejszy stół dębowy.

Warto pamiętać, że obróbka sosny jest dużo łatwiejsza, niż w przypadku twardszych gatunków – meble z tego drewna możemy więc zrobić samodzielnie bez użycia przemysłowych maszyn do drewna.

drewno na meble

Jakie drewno wybrać na szefy i komody?

Wśród szaf i komód również rządzi sosna, zaraz za nią plasują zaś się buk, jesion czy orzech. Dwa ostatnie gatunki swoją popularność zawdzięczają zwłaszcza walorom wizualnym – piękny kolor i dekoracyjny rysunek sprawiają, że od lat sięgają po nie klienci z całego świata. Jeśli zależy nam na solidnych, długowiecznych szafach, warto zdecydować się na dąb – wykonane z niego meble przy odpowiedniej konserwacji będą służyć kolejnym pokoleniom.

Drewno egzotyczne na meble

Meble z drewna egzotycznego, choć nieraz dużo droższe od tych sosnowych czy jesionowych, mają oddanych zwolenników. Trudno zresztą byłoby się temu dziwić – teak, sekwoja, merbau czy meranti są solidne i wodoodporne. Nie sposób zapomnieć też o ich niezwykłym wyglądzie, który świetnie będzie pasował do minimalistycznych, eleganckich wnętrz.