Treść główna

Porady Ciekawostki Drewno na narty – kiedyś i dziś

Drewno na narty – kiedyś i dziś

Gdy zbliża się sezon zimowy, coraz więcej osób wyjeżdża w góry, żeby nieco pojeździć na nartach lub na desce snowboardowej. Pozostańmy jednak przy tych pierwszych.

Narty powstały bardzo dawno temu – przed tysiącami lat. W celach sportowych wyprodukowano je jednak po raz pierwszy w roku 1867. Jakie drewno było wówczas używane do ich produkcji? Co jest używane do ich tworzenia dziś?

drewno na narty

Narty – jakiego drewna używano na początku?

Narty powstały bardzo dawno temu (wiek narciarstwa szacuje się na 9000 lat). Prawdopodobnie ojczyzną nart jest Azja Środkowa, skąd narciarstwo powędrowało do Skandynawii.
Ciężko powiedzieć z czego dokładnie były wcześniej tworzone. Oczywiście, były to narty drewniane o różnym typie – krótszym południowym oraz podbitym futrem arktycznym. Najwcześniejsze wzmianki mówią, że drewno używane do ich produkcji było cedrowe lub modrzewiowe.

Produkcja nart – kiedyś a dziś

Pierwsze narty były bardzo długie. Wiadomo również, że wersja wyprodukowana w 1867 roku była od spodu wyłożona żelazem, dla zapewnienia większego bezpieczeństwa i lepszej jazdy. W tej chwili istnieją różne typy nart, przy czym wykształciły się 2 główne gałęzie: narty nordyckie (nazywane również norweskimi lub klasycznymi) oraz alpejskie (zwane również nartami zjazdowymi). Wszystkie dzielą się jeszcze na poszczególne podgrupy, z których na przykład wersje turowe wymagają zastosowania specyficznych wiązań, a wersje przełajowe mają specjalne, metalowe krawędzie oraz łuskę.

drewno na narty

Zobacz także:  drewno na deskę surfingową

Produkcja nart – jakie drewno najlepsze?

W tym momencie rdzeń nart może być drewniany lub syntetyczny. Specjaliści i zapaleni narciarze twierdzą, że narty z rdzeniem drewnianym są o wiele lepsze od tych z rdzeniem syntetycznym – i nawet nieco inaczej brzmią w czasie poruszania się po śniegu. Najlepsze drewno do produkcji nart to jesion, orzech, sosna, świerk, a także hikora, czyli roślina z rodziny orzechowatych, zwana też powszechniej orzesznikiem oraz (czasem) przeorzechem. To gatunki odpowiednio wytrzymałe i odporne, by mogły być wykorzystywane w tym celu.