Treść główna

Porady Ciekawostki Drewno na ścianę

Drewno na ścianę

Drewno, najbardziej popularny z materiałów w naszym otoczeniu, zazwyczaj stosujemy tylko do produkcji mebli. Z odrobinę dawniejszych czasów pamiętamy lakierowane boazerie uważane za synonim luksusu, ale tylko przez osoby je posiadające. Kiedy pojawiły się inne możliwości, boazeria szybko znikała z naszych domów i farby oraz tapety wyparły ją w ekspresowym tempie. Powoli jednak zaczynamy wracać do rozwiązań opartych na drewnie.

drewno na ścianę

Zalety aranżacji wnętrza drewnem

Farby i tapety na pewno nie odejdą w zapomnienie, ale rozwiązania oparte na drewnie oferują zalety, których nie sposób zignorować. Duże znaczenie ma przede wszystkim trwałość. Zaleca się wymianę tapet raz na dwa lata, a w niektórych wnętrzach malowanie potrzebne jest nawet częściej. Drewno pozwala z kolei całkowitą rezygnację z tak częstych zabiegów renowacyjnych, a kiedy już się je podejmuje, można tak jak w przypadku boazerii, lekko zetrzeć papierem ściernym czy polakierować. Możliwe jest też samodzielne wymienienie deseczek, które się znudzą, by uzyskać zupełnie nowy efekt.

Drewno na ścianę – nie tylko boazeria

Błędem jest też utożsamianie drewna jedynie z klasyczną boazerią lakierowaną. W popularnym obecnie stylu skandynawskim pojawia się bielenie. Brak lakieru nie jest tutaj problemem, gdyż naturalne właściwości drewna zapewniają mu wodoodporność, dzięki czemu nie ma problemów chociażby z umieszczaniem drewna w pomieszczeniach wilgotnych, czyli w łazience i kuchni.

drewno na ścianę

Wartym rozważenia sposobem wykończenia jest fornir, czyli bardzo cienkie płyty, nie grubsze niż 1,5mm. Można z nich łatwo tworzyć wykończenie powierzchni bardzo dużych za pomocą jednolitych powierzchni. Pomaga to w ich dobrym zabezpieczeniu. Nadają się równie dobrze także na wszelkie łuki. Płyty fornirowe dostępne są w stylistyce naturalnej oraz wysoce obrobionej, czyli odpowiednio powierzchnię drewnianą wyglądającą bardzo naturalnie i taką, która jest ujednolicona przypominając w pewnym sensie produkt sztuczny.

Dostępnych obecnie na rynku propozycji jest zatrzęsienie i można wspomnieć jeszcze o korku oraz o panelach ściennych, tańszej alternatywie dla forniru i desek boazerii.