Treść główna

Porady Ciekawostki Drewno okrągłe

Drewno okrągłe

Drewno okrągłe jest surowcem drzewnym pozyskiwanym w stanie okrągłym, przy czym zachowuje się kształt pobocznicy pnia, bądź też korony danego drzewa. Drewno okrągłe pozbawione jest gałęzi oraz wierzchołka, jest nieprzetarte wzdłużnie, okorowane lub nie. Z uwagi na jego powszechność zastosowania, warto dowiedzieć się o nim więcej – jakie posiada rodzaje i z jakich drzew najczęściej się je pozyskuje?

drewno okrągłe

Rodzaje drewna okrągłego

Drewno okrągłe dzieli się na wielkowymiarowe, średniowymiarowe oraz małowymiarowe. Podział ten uzależniony jest od średnicy pnia, a także jego długości. Do pierwszej grupy należy dłużyca, kłoda i wyrzynek, przy czym grubizna dłużycy musi mieć minimum 9 metrów dla drzew iglastych i 6 metrów w przypadku drzew liściastych, kłoda drzewa iglastego od 2,5 do 8,9 metra, a kłoda drzewa liściastego od 2,5 do 5,9 metra. Wyrzynek posiada mniejsze długości.

W przypadku drewna średniowymiarowego średnica górna musi mieć co najmniej 5 centymetrów, a dolna 24 centymetry. Średnica dolna drewna małowymiarowego ma zaś do 5 centymetrów, zaś w przypadku mierzenia z korą nie więcej niż 7 centymetrów. Podział drewna okrągłego istnieje również ze względu na jego przeznaczenie, a także normy klasowe (czyli A, B, C i D).

drewno okrągłe

Drewno okrągłe – zastosowanie

Drewno okrągłe pozyskuje się w dwóch celach – ażeby zostało w dalszym procesie produkcji przetworzone w przemyśle przetwórczym, bądź też żeby zostało użyte w postaci nieprzetworzonej – na przykład jako słupy czy żerdzie. Najpopularniejsze drewno okrągłe iglaste to sosna, świerk i modrzew. Natomiast jeśli chodzi o drzewa liściaste są to między innymi dąb, buk, wiąz, jesion i brzoza.

Drewno okrągłe może mieć natychmiastowe zastosowanie – jako słupy czy pale. Może również zostać przetransportowane do tartaku, gdzie zostanie przerobione na tarcicę w procesie przecierania. W ten sposób przerobi się je na różnego rodzaju elementy – jak na przykład części mebli, czy też stolarkę budowlaną. Wszystko zależy od tego czym dokładnie zajmuje się zakład i jakie dane drewno ma mieć przeznaczenie.