Treść główna

Porady Ciekawostki Drewno osage orange

Drewno osage orange

Drewno osage orange, jak sama nazwa wskazuje, ma szczególny, pomarańczowy kolor, przywodzący na myśl owoc pomarańczy. Jest gatunkiem rzadko występującym, stąd też i jego unikalność w skali światowej.

drewno osage orange

Drewno osage orange – nazwa i występowanie

Osage orange to tylko jedna z nazw stosowanych dla określenia drewna Maclura tinctoria, pochodzącego z Ameryki Południowej. Inne jego nazwy to Osage Orange, Argentine Osage Orange, czy z języka angielskiego – Fustic. Drewno to pochodzi z Ameryki Południowej.

Zobacz także: drewno wężowe

Drewno osage orange – charakterystyka drewna

Niesamowita, pomarańczowa barwa drewna osage orange sprawia, że jest ono pożądane w wielu branżach przemysłowych, jak również w sztuce. Idealnie nadaje się do toczenia, a z uwagi na dużą elastyczność można z niego wykonywać solidne i trwałe łuki. Drewno osage orange w swoim składzie zawiera barwnik rozpuszczalny w wodzie. Oznacza to, że po wrzuceniu wiórów tego drewna do wody, zabarwi ona się na pomarańczowo.

drewno osage orange

Drewno osage orange – parametry techniczne

Duża gęstość na poziomie 900 kg/m3 oraz wysoka trwałość drewna osage orange powoduje, że jego obróbka mechaniczna jest średnio trudna i wymaga wykorzystania bardzo ostrych narzędzi. Za to łatwo dokonać jego obróbki powierzchniowej, ponieważ daje się doskonale polerować. Klejenie tego rodzaju drewna jest łatwe. Ma ono wysoką trwałość i wykazuje odporność na zużycie, czynniki biologiczne (działalność owadów) oraz na negatywne warunki atmosferyczne. Posiada charakterystyczną, złoto-żółtą barwę i ciemnieje z czasem. Należy do gatunku drewna powietrzno-suchego.

Zobacz także: drewno bocote

Zastosowanie drewna osage orange

Najczęściej drewno osage orange wykorzystywane jest do produkcji podłóg i mebli. Stosuje się je do produkcji instrumentów muzycznych, a także z uwagi na jego walory estetyczne do wyrobu rękojeści noży i łuków. Można wykonać z drewna osage orange małą galanterię toczoną, w tym długopisy i pióra. Dosyć trudno w takim drewnie się rzeźbi. Ciekawostką jest fakt, że z drewna osage orange wyrabia się oryginalną biżuterię – męską i damską, zwłaszcza pierścionki, wisiorki i kolczyki.

Zdjęcia: Wood-database