Treść główna

Porady Ciekawostki Drewno pink ivory

Drewno pink ivory

Istnieje wiele różnego rodzaju gatunków drewna. Do szczególnie oryginalnych należy pink ivory, a jego nazwa związana jest z różowym ubarwieniem tego drewna.

drewno pink ivory

Drewno pink ivory – nazwa i występowanie

Pink Ivory to drewno pochodzące z Afryki Południowo-Wschodniej (z Zimbabwe i Mozambiku), które nazywane jest również drewnem Red Ivorywood czy Bechemia zeyheri. Tradycyjnie nazywane było ono „Drewnem Królewskim”. To bardzo rzadkie drewno, które ze względu na swoją niecodzienną barwę, jest drewnem wysoce poszukiwanym.

Charakterystyka drewna pink ivory

Przy odpowiedniej obróbce i wypolerowaniu, drewno pink ivory okazuje swój piękny, różowy twardziel, który nabiera z czasem blasku kamieni szlachetnych. Ma unikalną w skali światowej kolorystykę. Jest drewnem rzadkim, a przez to osiągającym wysoką cenę w sprzedaży hurtowej i detalicznej.

Zobacz także: drzewko pomarańczowe

drewno pink ivory

Drewno pink ivory – charakterystyka

Drewno Pink Ivory ma bardzo dużą gęstość, wynoszącą 990 kg/m3 i wysoką twardość. Barwa tego drewna jest charakterystyczna – różowa, ale w zależności od drzewa może ona być blado-brązowo-żółto-różowa, jasna, prawie neonoworóżowa, aż po głęboką czerwień. Za najcenniejsze sztuki drewna uważa się te o intensywnie różowej barwie.
Obróbka drewna pink ivory jest trudna, z uwagi na wysoką jego twardość. Łatwo tępi ostrza podczas cięcia czy dokonywania obróbki innego rodzaju. Obróbka powierzchniowa jest łatwa w zastosowaniu. Doskonale daje się ono polerować. Klejenie drewna pink ivory jest średnio trudne, a jego trwałość wysoka. Jest to drewno powietrzno-suche.
Różowe drewno jest unikalne, oryginalne, ma piękną barwę i wysoką trwałość. Jego wadę stanowi trudna obróbka i wysoka cena.

Zastosowanie drewna pink ivory

Najczęściej drewno pink ivory stosowane jest w sztuce, do rzeźbienia i toczenia, ale nie tylko. Od wieków wykonywano z niego biżuterię. Z czasem zaczęto wykorzystywać drewno pink ivory do produkcji instrumentów muzycznych, głównie gitar, a także rękojeści noży, brzytew, piór do pisania i długopisów. Znajduje ono również zastosowanie do intarsji.

Zobacz także: drewno Mopane

Ciekawostki

W przeszłości przywilej noszenia biżuterii wykonanej z drewna pink ivory mieli wyłącznie wodzowie Zulusów.

Zdjęcia: Wood-database