Drewno redheart – charakterystyka i zastosowanie
Drewno redheart należy do odmiany egzotycznej – pochodzi z Meksyku i jest również znane jako Zapotillo (to nazwa angielska) oraz po prostu Redheart (nazwa niemiecka). Łacińskie określenie tego gatunku drewna to Erythroxylum Mexicanum. Czym się charakteryzuje, do czego nadaje i czy jest trudne w obróbce? Co warto o nim wiedzieć?
Drewno redheart – parametry techniczne
Drewno redheart posiada średnią gęstość 650 kg/m3. Jego barwa przyczyniła się do powstania nazwy – drewno to posiada bowiem kolor od jasnoczerwonego do ciemnoczerwonego, choć trzeba się liczyć z tym, że im świeższe, tym bardziej barwa jest intensywna, a z czasem traci nieco na sile. To drewno o średniej twardości, które w porównaniu z wieloma innymi, egzotycznymi gatunkami jest wręcz miękkie. Charakteryzuje się również wyjątkową lekkością. Jeśli chodzi o wilgotność i warunki suszenia, gatunek ten sprzedawano jest jako powietrzno-suchy, to znaczy, że doskonale schnie na wolnym powietrzu.
Zobacz także: Drewno abarco
Drewno redheart – zalety i wady
Do niewątpliwych zalet drewna redheart należy łatwość jego obróbki mechanicznej i powierzchniowej. Świetnie daje się polerować, ciąć, strugać i tak dalej. Przy tym równie łatwe jest jego klejenie, więc to doskonały materiał do pracy w warsztacie – i to nie tylko tym wyposażonym w nowoczesne narzędzia, ale również obróbki prywatnej, także ręcznej. Niestety, wielką wadą tego gatunku drewna jest jego raczej średnia trwałość – drewna tak łatwe w obróbce są też podatne na uszkodzenia, a przede wszystkim (w tym przypadku) na działanie wilgoci.
Zobacz także: drewno abura
Zastosowanie drewna redheart
Drewno redheart z uwagi na łatwość obróbki znajduje zastosowanie w różnego rodzaju produkcji – zarówno tych większych rzeczy, jak meble, jak i tych o mniejszych rozmiarach, czyli między innymi galanterii toczonej, między innymi długopisów i piór. Wyrabia się z niego również rękojeści noży. Nadaje się także dla artystów – jest idealne do rzeźbienia! Mogą po niego śmiało sięgać również osoby początkujące, dopiero wprawiające się w obrabianiu drewna – nauka na tym gatunku będzie o wiele prostsza niż na wielu innych.
Zdjęcia: Wood-database