Treść główna

Porady Ciekawostki Drewno w łazience

Drewno w łazience

Meble drewniane cieszą się sporą popularnością. Co ważne, często wybierane są także do łazienek. Co niektórych może to dziwić z uwagi na pęcznienie drewna pod wpływem wilgoci, o którą przecież w łazience nie jest trudno. Drewniane meble łazienkowe są jednak odpowiednio przygotowane do swojej roli, a ich używanie będzie nie tylko niezwykle przyjemne, ale również praktyczne.

drewno w łazience

fot. Jeremy Levine Design


Łazienki, do których wystroju użyto drewna są na pewno znacznie przytulniejsze od tych, w których rządzi ceramika i metal Wnętrze urządzone przy sporym udziale drewna na pewno przypadnie do gustu wszystkim amatorom tradycyjnych, aczkolwiek niebanalnych technik aranżacji wnętrz i będzie się doskonale prezentować.

Nie tylko meble, ale także drewniane akcesoria

Z drewna wykonać można nie tylko meble łazienkowe, ale również oprawy luster i inne akcesoria, podłogę, a nawet wannę i umywalkę. Kluczem do sukcesu jest jednak wybór odpowiedniego gatunku drewna, właściwy montaż poszczególnych elementów i ich prawidłowe zabezpieczenie przed wpływem wilgoci.

drewno w łazience

fot. jmv

Jaki gatunek drewna do łazienki

Specjaliści radzą, by przy urządzaniu swojej łazienki wykorzystać takie gatunki drewna jak tek oraz iroko, jednak doskonale sprawdzą się również takie drewna jak merbau, cedr, badi, wenge, czy jatoba. Jeśli chodzi o krajowe drewno, najlepiej do łazienki nadadzą się dąb, modrzew, jesion, jawor oraz wiąz.

Drewniana podłoga w łazience

Podłoga w łazience, jeśli ma być wykonana z drewna, powinna być ułożona z większych elementów – szczególnie polecane są deski bądź klepki parkietowe. Do ułożenia podłogi dobrze jest wykorzystać drewno klejone, a nie lite, a szczeliny pomiędzy jej elementami należy wypełnić elastomerem. Jest to szczególnie ważne, ponieważ rozlana woda wnikająca w takie szczeliny przyczyni się do przyspieszenia procesu niszczenia drewna.

drewno w łazience

fot. trinidad sky

Drewniane wanny umywalki i kabiny prysznicowe

W ostatnich latach na rynku pojawiają się również wanny i umywalki drewniane. Wbrew pozorom, dzięki wykorzystaniu odpowiednich gatunków drewna, wodoodpornych klejów oraz właściwej impregnacji, będą one równie wytrzymałe tak samo jak wanny żeliwne bądź akrylowe, a ich walory estetyczne znacznie przewyższą tradycyjne wanny. Podobnie rzecz ma się w przypadku umywalek. Z drewna wykonana zostać może również kabina prysznicowa. Dzięki takim rozwiązaniom zadowolone będą osoby, które są miłośnikami ciekawych i niestandardowych aranżacji.

Meble i akcesoria łazienkowe wykonane z drewna nie są najtańsze. Wynika to przede wszystkim z tego, że do ich produkcji użyte zostały wyspecjalizowane maszyny do drewna, stosunkowo drogie, importowane gatunki drewna oraz najwyższej klasy materiały, które gwarantują ich wysoką wytrzymałość i odporność na szkodliwe działanie wilgoci. Ceny takich wanien są bardzo zróżnicowane – wahają się bowiem od dwóch tysięcy za najprostsze modele, aż do czterdziestu tysięcy złotych za wysokiej klasy designerskie wanny. Warto jednak rozważyć tak piękną inwestycję.