Drewno w luksusowych samochodach
Drewno kojarzy się z luksusem i dobrym gustem. Większość osób kojarzy ten materiał z meblami i elementami wykończeniowymi w mieszkaniach, warto jednak wiedzieć, że drewno jest stosowane także w motoryzacji – luksusowe samochody często posiadają drewniane kierownice, elementy wykończenia panelu czy też okolic drążka zmiany biegów.
Klasyczne drewno w luksusowych samochodach
Polscy producenci samochodów raczej unikają wprowadzania elementów drewnianych, nie mniej jednak światowe marki często wprowadzają ten naturalny materiał jako element wykończeniowy w luksusowych samochodach.
Zobacz także: drewno na jacht
Najczęściej stosowane jest drewno egzotyczne, zachwycają estetyką i trwałością, efektowne i niepowtarzalne, nie mniej jednak w wykończeniach luksusowych samochodów spotkać można także wiele rodzimych gatunków.
Drewniane elementy podkreślają charakter i wyjątkowość samochodu, nawiązując jednocześnie do natury i artystycznej prostoty. Często można usłyszeć, że drewniane wykończenie samochodu to jak garnitur szyty na miarę.
Praktycznie każda marka posiada wykończenia z konkretnych gatunków drewna. Efektownym wykończeniem okazują się elementy stworzone z zapachowego drewna agarwood, pochodzącego z Azji. Ciekawostką może okazać się fakt, że zapach agarwood posiada szczególną reputację i uważany jest za wyjątkowy, dodatkową zaletą tego materiału jest trwałość drewna i jego niebanalna estetyka. Równie efektownie prezentuje się paskowane drewno Shimamoku, mahoń, bambus, eukaliptus a także afrykańskie gatunki paldao, palisander i zebrano. Wśród drewna rodzimego doskonale sprawdza się jesion, orzech, wiąz i dąb.
Ciekawostką może być fakt, że samochody w drewnianym wykończeniem produkowane są w limitowanych seriach – fakt ten w znaczny sposób wpływa na atrakcyjność aut.
Ceny tego typu samochodów są bardzo wysokie, nierzadko kilkadziesiąt razy wyższe niż standardowe pojazdy. Należy jednak pamiętać, że wysokość ceny zależy od wielu czynników, począwszy od wykorzystanych materiałów wykończeniowych, a na limitowanej edycji skończywszy. Śmiało można więc stwierdzić, że ceny są adekwatne do faktycznej wartości auta.
Zdjęcia: Gus, Steve Corey via Flickr